birgün

15° KAPALI

KÜLTÜR SANAT 24.03.2020 14:05

Ünlü caz sanatçısı Manu Dibango, koronavirüsten yaşamını yitirdi

Dünyaca ünlü caz sanatçısı Manu Dibango, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Dibango, koronavirüsten hayatını kaybeden ilk dünyaca ünlü isim oldu

Ünlü caz sanatçısı Manu Dibango, koronavirüsten yaşamını yitirdi

Afrika müziğinin en tanınan caz müzisyenlerinden Manu Dibango, Fransa'nın başkenti Paris'te yeni tip Koronavirüs'e (Kovid-19) yakalandıktan sonra hayatını kaybetti.

Kendisine 17 Mart'ta teşhis konulan, o günden beri hastanede karantina altında tutulan Kamerunlu şarkıcı, söz yazarı, besteci Manu Dibango, hayata gözlerini yumdu.

Ailesi adına yapılan açıklamada 86 yaşındaki usta müzisyenin bu sabah erken saatlerde aramızdan ayrıldığı belirtildi.

Saksofonuyla özdeşleşen sanatçı, 1972 tarihli Soul Makossa adlı şarkıyla tüm dünyada tanınıyordu.

Açıklamada cenazenin kamuya kapalı yapılacağı ifade edildi. Salgının ardından Dibango'nun hayranları için bir anma töreni düzenleneceği belirtildi.

Dibango, salgın sebebiyle hayatını kaybeden ilk dünyaca ünlü isim oldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız