birgün

21° AÇIK

EKONOMİ 27.07.2021 18:49

"Üretici, arpa ve saman bulamıyor"

CHP’li Gürer, “Arpa için Toprak Mahsulleri Ofisi bin 750 lira taban fiyatı açıkladı. Ancak bu taban fiyatla TMO alım yapamadı. Piyasa 2 bin 500 liraya kadar çıktı. Çözüm olarak ithalata yöneldi 2 bin 400 liraya arpa ithal edildi.” diyerek besicilerin hayvanlarını kesime göndermek zorunda kaldığını ifade etti.

"Üretici, arpa ve saman bulamıyor"

Kuraklık nedeniyle yem ve saman fiyatlarındaki sorunun sürdüğü belirtiliyor.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde merkez ilçeye bağlı belde ve köylerde hububat üreticileri ve hayvan yetiştiricileriyle bir araya gelerek, sorunlarını dinledi.

Arpa üretiminde yaşanan verim kaybının ve saman temininde yaşanan sorunların yanında sanayi yeminde de fiyatların besiciyi zora soktuğunu söyleyen CHP’li Gürer, “Arpa için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 1.750 lira taban fiyatı açıkladı. Ancak bu taban fiyatıyla TMO alım yapamadı. Piyasa 2.500 liraya kadar çıktı. Çözüm olarak ithalata yöneldi 2.400 liraya arpa ithal edildi.” diyerek besicilerin hayvanlarını kesime göndermek zorunda kaldığını ifade etti.

Hayvancılık yapan bir çiftçi ise, “Özellikle samanda geçen yıllarda 10-11 lira seyrinde olan balya bu yıl 20 lira şu an. Bu sadece kaba yem. Bunu bu şekilde alamadığımız zaman, hayvanları kestirmek zorundayız. Biz bu hayvanları bu yıl kestirirsek diğer yıla hemen hayvan yetişmez. Şehirdeki adam 170 liraya et yer. Geçen yıl samanımız boldu saman ithalatımız yapıldı. Bu yıl saman yok. İthalat da yok.” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol