birgün

25° AÇIK

Üreticiye gelir garantisi verilsin

EKONOMİ 02.05.2022 10:01
Üreticiye gelir garantisi verilsin
Abone Ol google-news

EKONOMİ SERVİSİ

Tarımsal üretim ve hayvancılıktaki sorunlar karşısında üreticinin yüzünü güldürecek bir adım atılmıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımsal ve hayvansal üretimi değerlendirdi.

Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt fiyatını açıklamakta geç kaldığını söyleyen Bayraktar, “Süt yem paritesi birin altında, 0,87'dir. Üretici bir kilo süt satarak bir kilo yem alamıyor” dedi.


Üreticinin mutlu olmadığını aktaran Bayraktar, “Süt ve besi hayvancılığımız zor bir süreçten geçmektedir. Acil olarak hayvancılığımızı kalkındırma paketi açıklanmalıdır. Bu ülke insanını dışarıdan hayvan ve ürünlerini ithal ederek beslememiz mümkün değildir. Hükümetin en kısa zamanda böyle bir atılımı gerçekleştirmesini bekliyoruz” dedi.

Bayraktar ayrıca, “Türkiye'de dağ taş ekilsin isteniyorsa üreticiye gelir garantisi verilmelidir. Bu sağlandığında ülkede bir karış arazi boş kalmaz. Üreticiyi de tüketiciyi de memnun eden bir yapıyı kurmuş oluruz” diye konuştu.

Bayraktar, “Besi hayvancılığında da et yem paritesi üreticinin aleyhinedir. Parite 15,25'tir. Üretici bir kilo karkas et sattığında en az 20 kilo yem alabilmelidir. Bu pariteye göre 87 lira olan karkas et fiyatının 110 lira civarında olması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken süt işletmeleri küçüldüğü için besi üreticisi hayvan bulmakta güçlük çekecektir. Üretimin sağlanması noktasında tedbir alınmadığı takdirde yaz aylarında et ve süt ürünlerinde ciddi fiyat artışları görebiliriz” açıklamasında bulundu.

Gübre fiyatları hâlâ çok yüksek

Gübre fiyatları ile ilgili de konuşan Bayraktar şu açıklamalarda bulundu:

“Nisan ayında Mart ayına göre küçük bir oranda düşüş gösterse de, fiyatlar üreticilerimiz açısından halen çok yüksektir.

Nisan ayında Kalsiyum amonyum nitrat gübresi yüzde 9,5, 20.20.0 kompoze gübresi yüzde 4,2, üre gübresi yüzde 3,9, DAP gübresi yüzde 1,8 ve amonyum sülfat gübresi yüzde 3,2 oranında düştü.

Geçen yılın Nisan ayına göre ise son bir yılda, üre gübresi yüzde 293, amonyum sülfat gübresi yüzde 267, kalsiyum amonyum nitrat gübresi yüzde 245, 20.20.0 kompoze gübresi yüzde 214,5 ve DAP gübresi yüzde 204,9 oranında arttı.

Mazot fiyatı aylık yüzde 6,8 düşüş gösterirken son bir yılda yüzde 239,6 oranında arttı.

Besi yemi Nisan ayında Mart ayına göre yüzde 5,6, süt yemi ise yüzde 4,7 oranında arttı. Diğer yandan besi yemi son bir yılda yüzde 133,5 artarken, süt yemi ise yüzde 134,2 oranında yükseldi.” Ekonomi Servisi

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol