birgün

11° AÇIK

Üretim durma noktasına geldi: "Sanayici karne ile şeker alıyor"

Son bir yılda artan girdi maliyetleri öne sürülerek şeker fiyatının yükseltildiğini, arzın kısıldığını kaydeden Oğuz Holding Genel Müdürü Osman Nuri Oğuz, şekerleme üreten bütün sanayicilerin şeker bulmakta zorlandığını, üretimin durma noktasına geldiğini söyledi. Oğuz, istenilen kadar şeker alınamadığını belirterek, "Haftada bir verelim diyorlar, haftada bir araba yeter mi bir fabrikaya. Adeta reçete ile satıyorlar, şeker de karneye döndü, sanayici karne ile şeker alıyor" diyerek şekerdeki krizi anlattı.

EKONOMİ 25.04.2022 11:33
Üretim durma noktasına geldi: "Sanayici karne ile şeker alıyor"
Abone Ol google-news

Şekerleme ve meyve suyu üreten fabrikalar, şeker bulamamaktan dolayı üretimi durdurma noktasına geldi. Bünyesinde 15 şeker fabrikası bulunan ve Türkiye’de şeker piyasasının yüzde 50’sine hitap eden, kamuya ait Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ. (Türkşeker), fabrikalara sadece ‘haftada bir kamyon’ ürün veriyor. Özel sektör fabrikalarının ise tedarikteki sıkıntıyı ‘fırsat bilip’ 550 liralık bir torba şekerin fiyatını 800 liraya yükselttiği ifade ediliyor.

Dünya gazetesinden Eray Şen'in haberine göre, Adana ve Sakarya fabrikalarında meyve suyu, gazlı içecek, enerji içeceği, soğuk çay gibi ürünler üreten Oğuz Gıda’nın bağlı olduğu Oğuz Holding Genel Müdürü Osman Nuri Oğuz, şekerleme üreten bütün sanayicilerin şeker bulmakta zorlandığını söyledi. Oğuz, “Pazarın yüzde 50’si Türkşeker’in elinde ve bana haftada sadece 25 ton şeker veriyor, oysa benim aylık tüketimim bin 500 ton” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin ‘yeterli şekerimiz var’ açıklaması yaptığını, Türkşeker’in elinde 450 bin ton şeker olduğunu ancak piyasaya kısıtlı mal verdiğini ifade eden Oğuz, “100 ton şeker istiyoruz, haftada bir araba verebilirim diyor, çok komik. Türkşeker marketleri fonluyor, onlara mal veriyor, fabrikalara ise sınırlıyor. Türkiye’de şeker kullanan tüm üreticilerde üretim durma noktasına geldi” diye konuştu.

"FABRİKALARDAN ŞEKER DİLENİYORUZ"

İhtiyaçlarını tedarik etmek için özel sektör fabrikalarına yöneldiklerini anlatan Oğuz, “Konya Şeker’i, Çorum Şeker’i arıyoruz, bir araba oradan, bir araba diğerinden dilenci gibi şeker dileniyoruz” ifadesini kullandı.

Yaşanan sorun nedeniyle özel sektörün de fiyat yükselttiğini kaydeden Oğuz, şöyle devam etti:

"Türkşeker vermeyince, özel sektör de bunu fırsat olarak görüyor, hem çok az mal veriyor hem de her verdiğinde fiyat artırıyor. Piyasada geçen yıl 50 kiloluk bir torba şekerin fiyatı 200 liraydı, 800 liraya geldi. Türkşeker’de fiyat o kadar artmadı, şu anda 550 lira ancak mal vermeyince, özel sektör bunu fırsat bulup 550 liraya sattığı şekeri 800 liraya satıyor ve istediğin kadar alamıyorsun. Haftada bir verelim diyorlar, haftada bir araba yeter mi bir fabrikaya. Adeta reçete ile satıyorlar, şeker de karneye döndü, sanayici karne ile şeker alıyor."

"İTHALAT FİYATINA İÇ PİYASAYA ÜRÜN VERSİN"

Çözüm olarak ya ithalatın önünün açılmasını ya da Türkşeker’in elindeki ürünün kısıtlama olmadan imalatçıya verilmesini öneren Oğuz, “Türkşeker’in elindeki 450 bin tonu hesapla, ben bunu ithal edersem kaça getiririm, ithalat fiyatına ver piyasaya” diye konuştu.

MEYVE SUYU ÜRETİMİNİ İKLİM DE VURDU

Meyve suyu üretiminde ayrıca iklim şartlarına bağlı olarak meyvede yaşanan düşüş nedeniyle sorun olduğunu kaydeden Oğuz, şu bilgileri verdi:

“Kayısıda çok ciddi sıkıntı var. İklim şartlarındaki değişiklik kayısı ağaçlarını olumsuz etkiledi, don yaptı, verim düştü. Elimdeki kayısı bitti, meyve suyu püresi yapamıyoruz. Niğde ve Kayseri kayısı üretiminden çıktı, sadece Mut ve Malatya var Türkiye’yi besleyen. Ayrı sorunu şeftalide de yaşayacağız bu sene.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol