birgün

16° AÇIK

Üretmesi dert satması dert

EKONOMİ 14.05.2022 06:30
Üretmesi dert satması dert
Abone Ol google-news

Bugün Dünya Çiftçiler Günü. Çiftçiler günü dünyada neoliberal politikaların hâkim olmaya başladığı 1984 yılında kurulan Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş günü nedeniyle her yıl 14 Mayıs’ta kutlanıyor. Ancak küçük çiftçiler, federasyonun tarım şirketlerini de içinde barındıran, büyük gıda şirketlerinin yönettiği bir organizasyon olması nedeniyle “Küçük çiftçilerin kendilerini yok etmeye çalışan şirketlerle birlikte kutlayacak günleri yoktur” diyerek tepki gösteriyor.

Ülkede uygulanan tarım politikalarında bir yanda şirketler, diğer yanda ise kazanmayan, mesleklerini ve topraklarını kaybeden, sözleşmelerle şirketlere bağlanan, tohumları yasaklanan küçük çiftçiler bulunuyor.

Türkiye Ziraatçiler Derneği Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş ise yaptığı açıklamada ülkede çiftçilerin tarlalarına gübre atmakta ve ürettiklerini değerinde satmakta zorlandığını söyleyerek kutlanacak bir gün olmadığını vurguladı.

Yalnız gübrenin değil, benzinin, mazotun, elektriğin, suyun fiyatına her geçen gün yeni zamlar geldiğini belirten Demirtaş, "Çiftçiler üretimden çekilirken ekilmeyen topraklar geri döndürülemez biçimde ekilebilir niteliğini kaybediyor ya da betona gömülüyor. Bir zamanlar kendine yeterli olmakla övünen ülkemizde, artık birkaç ürün dışında tüm ürünlerde ithalata bağımlılık artıyor" dedi.

Bu duruma "üretmezlerse üretmesinler, dışarıdan daha ucuza alırız" anlayışının, devletin yıllar boyu geliştirdiği tarımsal işletmeleri yok pahasına satan ya da kapatan politikaların sebep olduğunu kaydeden Demirtaş, 2000'li yılların başlarında 2 milyar TL civarında olan çiftçi borcunun günümüzde 185 milyar liraya ulaştığına dikkat çekti.

Üretim planlaması olmadığına dikkat çeken Demirtaş, “Çiftçi ne ekeceğini şaşırmış durumda. Tam hasat döneminde fiyat açıklanacağı sırada 'sıfır gümrüklü ithalat'ın önünün açılması korkusu çiftçinin üretim yapmasını engelliyor. Üretilen ürünün alım garantisi yok. Üretim planı olmadığı için çiftçi hangi ürünü ekeceğini bilemiyor" dedi.

DEVLET EL ATMALI

Sinoplu çiftçi Emrah Ünal, ise “Devletin artık buna bir el atması gerekiyor” diyerek gübre fiyatlarına tepki gösterdi: “800 lira gübre ne demek? Bir çiftçinin en zor günlerini yaşıyoruz.”

Maliyetlerin aşırı arttığını söyleyen Ünal "Son dönemlerde artan maliyetler bizi olumsuz etkiledi. Ben geçen sene 20-25 bin liralık ilaç aldım. Bu sene 42 bin liralık aldım. Fiyat arttı, yarı yarıya. Umudumuz var, devlet de biraz el atarsa. Herkes bekliyor” dedi.

KÜÇÜK ÇİFTÇİLERİN GÜNÜ

Çiftçi Sen yaptığı açıklamada küçük çiftçilerin mücadele gününün 17 Nisan olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “1996 yılının 17 Nisan‘ında Brezilya Topraksız İşçileri’nin üyeleri toprağa erişmek, tarım reformu yapmak için verdikleri meşru mücadele sırasında Eldorado dos Caracaj’da şirket ve devletin güvenlik güçleri tarafından saldırıya uğramış, 19 MST üyesi acımasızca katledilmiştir. Bu nedenle küçük çiftçilerin küresel örgütü La Via Campesina 17 Nisan’ı Çiftçi Mücadele Günü olarak ilan etmiştir. Endüstriyel gıda sisteminin bir parçası olan ve çiftçiyi üretim yapamaz hale getirenlerin ortaya attıkları bir gün çiftçilerin günü olamaz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun