birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 14.02.2020 00:30

Urfa'da 733 çocuk istismara maruz bırakıldı

Urfa'da 733 çocuk istismara maruz bırakıldı

Urfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, 2019 içerisinde kentte 782 tecavüz ve cinsel istismar vakası nedeniyle avukat ataması yapıldığını açıkladı. Baro, bunların 733’ünün 4 ile 18 yaş aralığında çocuk olduğunu kaydetti.

Cinsel istismara maruz bırakılanların 570’inin kız çocuğu, 163’ünün ise erkek çocuğu olduğunu belirten komisyon, aynı dönemde 18 ile 25 yaş aralığında 44 kadın ve 2 erkeğin, 25 yaş üstü ise 3 kişinin tecavüze maruz bırakıldığını aktardı.

MA’da yer alan habere göre, Avukat Melis Can Güneş, "’Ben Müslümanım asla böyle bir şey yapmam’ diyenler tahliye ediliyor” dedi ve ekledi: “Mahkemeler, STK’leri, baroları, kurum ve kuruluşları mahkeme salonlarından uzak tutarak, cezasızlık politikası uyguluyor. Müdahillik talebimizi reddederek, bizi mahkemeden uzak tutuyor. Mahkemelerin sanıkları tahliye etmesi, erk zihniyeti güçlendirerek, kişileri bu suça teşvik ediyor. Bizleri her ne kadar mahkeme salonlarından uzak tutmaya çalışsalar da, bu dosyaların takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız