birgün

13° KISA SÜRELİ YAĞMUR

GÜNCEL 18.04.2021 11:17

Urfa'da patates dağıtımında izdiham

Urfa'nın Eyyübiye ilçesinde ortaya çıkan görüntüler ise endişe yarattı. Bakanlığın dağıttığı patatesler, koronavirüs salgınına rağmen izdiham yarattı.

Urfa'da patates dağıtımında izdiham

Varolan yoksulluk pandemide daha da derinleşti ve yoksulların gıda ve temel tüketim maddelerine erişimi oldukça zorlaştı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere çiftçiden aldığı patatesler Urfa'nın Eyyubiye ilçesinde bir kamyondan dağıtılırken izdihama neden oldu.

Patates-soğan dağıtımına yurttaşlar yoğun ilgi gösterirken salgın kurallarının ihlal edildiği görüldü. Bazı yurttaşların yere düşen patatesleri toplamaya çalıştığı görüntüye yansıdı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada çiftçinin elinde kalan patates ve soğanları hibe olarak dağıtacaklarını açıklamış ve “1 milyon 200 bin ton patates ve 300 bin ton soğanı devlet olarak alalım ve hibe olarak vatandaşlara dağıtalım” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alım yapılması için talimat vermesinin ardından, üreticiden alınan patates ve soğanlar ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandı.

İktidarın çiftçilerden aldığı patates ve soğanları yurttaşa ücretsiz dağıtacağını duyurması üzerine tartışmalar başlamıştı. Muhalefet, bu uygulamayı "Yoksulluğun itirafı" olarak değerlendirmişti.

ÇİFTÇİDEN TEPKİ

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın depolarda kalan patates ve soğanların alınacağını aylar sonra duyurmasına çiftçilerden tepki gelmişti. Nevşehirli çiftçi, "Devlet patates alımına iş işten geçtikten sonra başladı. Bu saatten sonra devletin patates alımı demek, çiftçinin intiharı demek. İyi patatesi olan 4 kişi kaldı. Onlardan patates alınıyor şu an. İki üç aydır aramadığımız yer kalmadı. Ama hiçbir sonuç vermedi. Gelgelelim nisan geldi, taze patates çıktı. Şu an patates almaya kalkıyorlar" demişti.

İZDİHAM YAŞANDI

Urfa'nın Eyyübiye ilçesinde ortaya çıkan görüntüler ise endişe yarattı. Bakanlığın dağıttığı patatesler, koronavirüs salgınına rağmen izdiham yarattı. Birkaç kilo patates almak isteyen yurttaşlar, sağlıklarını hiçe sayarak kamyonun önünde toplandı.

Yapılan dağıtımıda bazı yurttaşların izdiham sırasında yere düşen patatesleri toplamaya çalıştığı gözlerden kaçmadı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA: İNCELEME BAŞLATILDI

Şanlıurfa Valiliği, sosyal medyada yayınlanan yardım dağıtım görüntüleriyle ilgili personel hakkında inceleme başlatıldığını, yardımların özen ve dikkatle yurttaşların evlerine teslimi şeklinde devam edeceğini bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

İlçemize şimdiye kadar gelen yüzlerce ton ürün, 12 bin aileye evlerinde teslim edilerek sorunsuz bir şekilde dağıtılmıştır. Olay günü de vakfımız personelince teslim alınan dört tır malzemenin üçü yine problemsiz bir şekilde dağıtımı gerçekleştirilmiş, kalan son tırdaki malzeme de kapıda teslim dağıtımı yapılmak üzere pikaplara yüklenirken, bir anda oluşan kalabalık nedeniyle dağıtım programı tam olarak uygulanamamış ve söz konusu istenmeyen görüntüler oluşmuştur. Konu ile ilgili görevli personel hakkında gerekli inceleme başlatılmış olup, gelen yardımların, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın evlerine teslimi şeklinde dağıtımı, büyük bir özen ve dikkatle devam edecektir.