birgün

18° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 24.09.2020 08:46

Urfa Polçak işçilerine sendikal tazminat

Urfa Polçak işçilerine sendikal tazminat

HABER MERKEZİ

Urfa’daki TÜVTÜRK Polçak Taşıt Muayene İstasyonu’nda DİSK Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan ve yaklaşık 2 yıldır direnişlerini sürdüren işçilerden 3’ü daha işe iade davasını kazandı.

Nakliyat-İş’ten yapılan açıklamaya göre, Şanlıurfa 3. İş Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada mahkeme, işçilerin sendikal nedenle işten çıkarıldığına, dolayısıyla feshin geçersiz olduğuna hükmetti.

Buna göre patronun işe başlatıp başlatmamasından bağımsız olarak işçilere 12 aylık brüt ücretleri tutarında sendikal tazminat ödenecek.

Ayrıca işçilere 4 aylık ücretleri tutarında boşta geçen sürenin ücreti de verilecek. Bu kararla birlikte Urfa TÜVTÜRK Polçak’ta 677 gündür direnişte olan toplam 14 işçi işe iade davasını kazanmış oldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız