birgün

19° AÇIK

BİRGÜN EGE 29.12.2020 14:53

Urla’da kayyum belediye başkanı görevden alındı

İçişleri Bakanlığı, aynı zamanda kayyum olarak görev yapan Urla Kaymakamı Önder Can’ı görevden aldı.

Urla’da kayyum belediye başkanı görevden alındı

İçişleri Bakanlığı İzmir’in Urla ilçesinde aynı zamanda kayyum belediye başkanı olarak görev yapan ilçe kaymakamı Önder Can’ı görevden aldı.

EgedeSonSöz’ün haberine göre, Van Vali Yardımcılığı görevindeyken 2017’de Urla’ya atanan Kaymakam Can, 2019 yerel seçimleri sonrasında CHP’den belediye başkanlığı koltuğuna oturan İbrahim Burak Oğuz’un FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından kayyum sıfatıyla belediye başkanvekili olarak görevlendirilmişti. Oğuz, yargılandığı davada 6 yıl hapis cezası alırken Kaymakam Can’ın görevi iki makamda da sürüyordu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da onayıyla alınan değişim kararında Kaymakam Can’ın son günlerde ilçede ortaya çıkan arazi/arsa soruşturmaları konusunda pasif kalmasının neden olduğu iddia edildi. İlçede son olarak aralarında orman işletme şefi ve bazı memurların bulunduğu bir organize çete orman arazilerini ve hazine arazilerini fahiş fiyata üçüncü şahıslara satmaya çalıştıkları gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Öte yandan Kaymakam Can’ın yerine gelecek olan isim henüz belli olmadı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol