birgün

9° KAPALI

ÇALIŞMA YAŞAMI 19.12.2018 08:49

Ürosan Fabrikası’nda grev başladı

Ürosan Fabrikası’nda grev başladı

Tekirdağ Çorlu’daki Ürosan Kimya Sanayii AŞ işyerinde yaklaşık beş aydır süren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, Petrol-İş Sendikası üyesi işçiler dün greve çıktı. Sendikalı işçilerin tamamının katıldığı grev, sabahın erken saatlerinde davul ve zurna eşliğinde başladı. Sendikadan yapılan açıklamada, “Artan hayat pahalılığı ve alım gücünün yüksek enflasyon karşısında her geçen gün daha da eridiği bir dönemde sürdürülen toplu pazarlık görüşmelerinde birçok maddede uzlaşı sağlanmasına rağmen, ücretler ve aile zammına ilişkin maddelerde sonuç alınamadı” dendi. Petrol-İş’in 40 yılı aşkın süredir örgütlü olduğu fabrikada 34’ü sendikalı 55 işçi çalışıyor.

İstanbul Tuzla’daki Recticel Teknik Sünger İzolasyon Tic. AŞ’de ise sendikal hakları için günlerdir eylemlerini sürdüren Petrol-İş üyesi 70 işçi, önceki akşam açlık grevine başladı. İşçiler, dün sabah verilen sözler üzerine açlık grevine ara verdi, ancak direniş sürüyor. Petrol-İş, bu işyerinde 2015’te örgütlenmiş, ancak patron hem sendikanın çoğunluk tespitine itiraz etmiş hem de işkolunun değişmesi için dava açmıştı. Yaklaşık 10 gündür çeşitli eylemlerle direnişlerini sürdüren işçiler, patronun bu davaları geri çekmesini, sendikal haklarına saygı göstermesini ve toplu sözleşme için masaya oturmasını istiyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız