birgün

8° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 15.10.2019 12:15

Ürünlerinde 'kanatlı eti' bulunan Adanalı işletmecilerden açıklama

Ürünlerinde 'kanatlı eti' bulunan Adanalı işletmecilerden açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığı, 12 Ekim Cumartesi günü internet sitesinden taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürünü satan firmaları ifşa etti. Sahtecilik yapılan ürünün, 130'u İstanbul'da, 123'ü İzmir'de ve 101'i Adana'da bulundu. Böylelikle Adana 62 firma 101 ürün ile ilk 3 sırada yer aldı.

Adanalı bir işletmeci kendisini "Tavuk döneri kesen adam bıçağı silmeyip et döneri kesiyor öyle geçiyor. Tezgahını silmiyor bıçak orada kalıyor oradan geçmiş oluyor" sözleriyle savundu.

Konu ile ilgili Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Saruhan Yağmur, Gıda Satıcıları Derneği Başkanı Müslüm Gündoğdu, Kardeşler Bolkepçe sahibi Mustafa Dağoğlu ve Fırat Cafe sahibi Cihan Katırcı adına kardeşi Özcan Katırcı Çukurova Gazeteciler Cemiyetinde basın açıklaması düzenledi.

'ETE TAVUK KESİLEN BIÇAK BULAŞMIŞ'

Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Saruhan Yağmur, tavuk kesilen bıçakla et kesilmesinden dolayı kırmızı ete kanatlı etinin bulaştığını iddia etti. İşletmeci Özcan Katırcı: "Tavuk döneri kesen adam bıçağı silmeyip et döneri kesiyor öyle geçiyor. Tezgahını silmiyor bıçak orada kalıyor oradan geçmiş oluyor"

Saruhan Yağmur yaptığı açıklamada, “Adana’yı lekelemeye kimsenin hakkı yoktur. Denetimlerimiz sık sık devam etmektedir. 2016 yılında çıkan haberler yayılıyor bugüne geliyor. Dün olduğu gibi bugün de esnafımızın yanındayım. Türkiye’de 2 bıçak kullanılıyor. Biri tavuk, diğeri et bıçağı. Tavuk bıçağını ete değdirirseniz ona kanatlı hayvan geçer. Etin bıçağını tavuğa değdirirseniz ise onda et olarak geçer. Bundan dolayı bir firmada kanatlı hayvan bulunmuş diyor. Tavuk bıçağını adam unutuyor koyun ve dana etinde kullanıyor bu sebepten denetimde kanatlı hayvan bulunmuş gözüküyor. Buna da kimse engel olamıyor.

Et ve tavuklar denetimimiz altında. Adana Valisi Mahmut Demirtaş bize talimat verdi onun doğrultusunda denetimlerimiz sürekli devam ediyor. 2016 yılında yapılmış denetimlerin Adana Lezzet Festivali’nden sonra açıklanması düşündürücüdür.”

İHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız