birgün

2° AZ BULUTLU

BİRGÜN DAİLY 05.04.2018 10:27

US prosecutor asks judge to imprison Atilla for over 15 years

US prosecutor asks judge to imprison Atilla for over 15 years

U.S. prosecutors on Wednesday asked a federal judge to sentence a Turkish banker convicted of helping Iran evade U.S. sanctions to about 20 years in prison.

Mehmet Hakan Atilla, a former executive at Turkey’s state-controlled Halkbank, had been convicted by federal jury in Manhattan in January, in a case that strained diplomatic relations between the United States and Turkey.

The defendant is to be sentenced on April 11 by U.S. District Judge Richard Berman. Lawyers for Atilla did not immediately respond to requests for comment.


Atilla, a former deputy general manager at Halkbank, had been accused of conspiring with gold trader Reza Zarrab and others to help Iran escape U.S. sanctions, through the use of fraudulent gold and food transactions.

In a court filing, U.S. prosecutors said the seriousness of Atilla’s crimes justifies a sentence “comparable” to the roughly 20 years imposed in analogous cases.

They said any sentence should be longer than 15 years, eight months, and that federal sentencing guidelines recommended a 105-year term, effectively a life sentence.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol