birgün

20° AÇIK

USA draws attention to discrimination and violence against Alevis in Turkey

BİRGÜN DAİLY 16.08.2017 13:18
USA draws attention to discrimination and violence against Alevis in Turkey
Abone Ol google-news

On Tuesday, August 15, US Secretary of State Rex W. Tillerson gave statements on the release of 2016 International Religious Freedom Annual Report.

While highlighting that ‘almost 80 percent of the global population lives with restrictions on or hostilities to limit their freedom of religion’, Tillerson also mentioned Iran, Bahrain, China, Sudan, Pakistan, Saudi Arabia, as well as, Turkey, to express concern over widespread violations of right to religious belief and practice.

“In Turkey, authorities continued to limit the human rights of members of some religious minority groups, and some communities continue to experience protracted property disputes. Non-Sunni Muslims, such as Alevi Muslims, do not receive the same governmental protections as those enjoyed by recognized non-Muslim minorities and have faced discrimination and violence. Additionally, the United States continues to advocate for the release of Pastor Andrew Brunson, who has been wrongfully imprisoned in Turkey”, Tillerson said.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/abd-den-turkiye-ye-dini-ozgurluk-elestirisi-175046.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol