Google Play Store
App Store

İstanbul Üsküdar'daki Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne ait yaklaşık 121 yıllık tarihi binanın çatısında, tadilat sırasında yangın çıktı. Yangın, yaklaşık 2 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alınırken binanın yanan kubbesi çöktü. Kubbenin çöktüğü anlar, kameraya yansıdı.

Kaynak: DHA
Üsküdar'daki Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde yangın: Kubbe çöktü
Fotoğraf: AA

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne (SBÜ) ait 3 katlı binanın çatı katında çıkan yangın iki saatlik çalışmayla söndürüldü.

Edinilen bilgiye göre saat 13.00 sıralarında, ilçeye bağlı Tıbbiye Caddesi üzerinde bulunan ve daha önce Marmara Üniversitesi Hukuk ve Eczacılık Fakültesi olarak kullanılan şimdilerde ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin kullandığı yaklaşık 121 yıllık tarihi binanın çatısında, tadilat sırasında yangın çıktı.

Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık ve polis ekibi sevk edildi. Olay yerine Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye ve Ataşehir'den de takviye itfaiye ekipleri gönderildi.

Yanan çatıya birçok noktadan müdahale eden ekipler, yaklaşık 2 saatlik çalışmanın ardından yangını kontrol altına aldı.

Yangına toplamda 24 itfaiye aracı ve 70 itfaiye personeliyle müdahale edildiği öğrenildi. Bir kişinin dumandan etkilendiği yangında, ölen veya yaralanan olmazken polis, yangınla ilgili çalışma başlattı.

KUBBENİN ÇÖKME ANI KAMERADA

Ekiplerin müdahalesi sırasında binanın yanan kubbesi çöktü. O anlar, kameraya yansıdı.


SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ'NDEN AÇIKLAMA

Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden yangınla ilgili yapılan açıklamada, "Bugün üniversitemiz Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane kampüsü çatısında restorasyon çalışmaları esnasında meydana gelen yangın, maddi hasara yol açmış, şükür ki herhangi bir can kaybına ya da yaralanmaya sebep olmamıştır. Yangın ihbarını alan üniversitemizin ilgili birimleri başta olmak üzere şehrimizin tüm ekipleri hızla müdahale etmiş ve yangını kontrol altına almış, ardından da gerekli soğutma işlemlerine başlanmıştır. İstanbul Valiliğimizin tüm birimlerine, Üsküdar Kaymakamımız Adem Yazıcı'ya, yangınla mücadelede büyük gayret gösteren İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerimize, emniyet teşkilatımıza ve sahada olan üniversitemizin ilgili birimlerine özellikle teşekkür etmek istiyoruz. Hem olaya hızlı müdahale etmeleri hem de titizlikle çalışmaları sayesinde yangın kısa sürede kontrol altına alınmış ve daha fazla zarar engellenmiştir. Devletimizin sağladığı destek ve koordinasyon sayesinde bu talihsiz olayın etkileri minimize edilmiş, can kaybı ve yaralanma yaşanmamış olması da büyük bir teselli kaynağıdır" denildi.