birgün

7° PARÇALI BULUTLU

Üsküdar Sultan Murat halkından tapu protestosu

GÜNCEL 25.02.2022 07:58
Üsküdar Sultan Murat halkından tapu protestosu
Abone Ol google-news

Batuhan Köse

İstanbul Üsküdar’a bağlı Bahçelievler Mahallesi Sultan Murat Caddesi’nde yaşayan yurttaşlar, kentsel dönüşüm adı altında evlerini yıkmak isteyen AKP’li belediyeyi protesto etti, hakları olan tapularını istedi.

Yurttaşlar, “Üsküdar Belediyesi’ni uyarıyoruz: 1 tane evin bile yıkımına izin vermeyeceğiz!” dedi.

Sultan Murat’ta orman vasfından çıkarılarak 2B kapsamına alınan parselde tapuya hak kazanmış 750 hak sahibi, tüm belgelerini ibraz etmelerine karşın Hazine’den tapularını alamadı. Üsküdar Kaymakamlığı önünde dün bir araya gelen yurttaşlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganıyla Üsküdar Belediyesi’ne yürüdü. Belediyenin önünde şu açıklama yapıldı:

“154 dönümlük alanda hakkımız olan tapuların bize verilmesinden başka bir şey istemiyoruz. Biliyoruz ki tapularımız Milli Emlak’ta hazır ama bunlar bize verilmiyor. Üsküdar Belediyesi sözüm ona kentsel dönüşüm yapacağını söylüyor ama burada tek yaptığı şey yeni rant alanları açmak, halkın arazilerini ve paralarını almak. Belediye, sanki insanlara el uzatıyormuş gibi halka konut vereceğini söylüyor. Ortada ne bir proje ne de kat karşılığı inşaat sözleşmesi var.”
Belediyenin hak sahiplerini 40 dönüme sıkıştırmak istediğini ve fahiş rakamlar talep ettiğini de söyleyen yurttaşlar, “Evini ver, tahliye et, yıkıma razı ol diyor ve bedeli, süresi, şartları belli olmayan bir metni korku salmak için ortada dolaştırıyor. Biz lütuf değil, hakkımızı istiyoruz. Tapularımızı verin!” diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol