Patronların Ensesindeyiz İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı, Ankara Ulus’ta ve İstanbul Beşiktaş’ta basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, "Buradan duyuruyoruz ki, iletişim emekçileri, yasa teklifinin getireceği tüm zorlamaları dayanışmayla mücadeleylele aşacak” denildi.

‘Uslu’ medya olmayacağız!
Fotoğraf: BirGün

HABER MERKEZİ

Patronların Ensesindeyiz İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı, sansür yasasına karşı İstanbul ve Ankara'da eş zamanlı sokağa çıktı. Açıklamada yasanın toplumsal muhalefeti susturmaya yönelik bir adım olduğuna dikkat çekildi.

AKP ve MHP’nin ‘dezenformasyonla mücadele’ gerekçesiyle hazırladığı ‘sansür yasası’na tepkiler sürüyor. Muhalefet partileri, meslek örgütleri ve sendikaları yasanın haber alma hakkının engelleyeceğine dikkat çekiyor.

Ankara Ulus’ta ve İstanbul Beşiktaş’ta basın açıklaması düzenleyen Patronların Ensesindeyiz İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı mücadele çağrısı yaptı. Yapılan ortak açıklamada, “İktidarın tüm başına buyrukluğuyla hiçbir meslek örgütüne danışılmadan hazırlanan bu yasa taslağı, sosyo-ekonomik durumun günden güne daha da kötüleştiği, tüm emekçilerin sefalete sürüklendiği şu ortamda korku oluşturma, sansürü ve otosansürü daha da yaygınlaştırma amacı taşıyor. Son 20 yılda cezaevlerini gazeteciler ve fikir emekçileriyle doldurup taşıran AKP, baskı ve zorbalığı her geçen gün daha da artırıyor. "Dijital mecralarda dezenformasyonu engelleme ve ‘yalan haberle mücadele’ adı altında hazırlanan bu yasanın basın emekçileri için yaratacağı tehlikenin farkındayız” denildi.

“İktidar, gazetecilerin haber yapmasını ve yurttaşın doğru bilgiye erişimini engelleyecek olan bu yasayla kendisine yönelik tepkileri bertaraf etme ve emekçilerin sesini bastırmaya çalışmaktadır” ifadelerinin yer aldığı açıklamanın devamı şu şekilde: “Dezenformasyon, yani yalan haber kılıfına giydirilmiş baskılayıcı yasa teklifini mecliste onaylayanlara soruyoruz: Kendi yalan haberlerinizle de mücadele edebilecek misiniz? Emekçilerin üzerinden yalan haberlerle asalakça para kazananları da yargılayabilecek misiniz? Asıl yalan haber üreten, dezenformasyonu yayan siz ve sizin yanınızdaki patronlardır! Yurttaşların haber alma hakkının gasp edilmesine, basın emekçilerinin nefes alamayacak duruma getirilmesine ve iktidarın uslu medya oluşturma çabalarına meydan okuyoruz! Basın hürriyetine kasteden, bizi susturmayı görev edinen tüm girişimlere karşı haber alma ve ifade özgürlüğü hakkımızı savunacağız! Evet, sansür yasası teklifi kabul ediliyor. AKP ve sansür memurları bu süreci oldu bittiye getirdiklerini düşünüyorlar fakat biz buradan henüz hiçbir şeyin bitmediğini ilan ediyoruz. Şimdi mücadele zamanı, şimdi kendi sansürleriyle onları susturma mücadelesi zamanı. Buradan duyuruyoruz ki, iletişim emekçileri, yasa teklifinin getireceği tüm zorlamaları dayanışmayla mücadeleylele aşacak.”
Türkiye Komünist Partisi (TKP) de sansür yasasına karşı açıklama yaptı. Açıklamada, "Basın emekçilerinin bugüne kadar uğradığı baskılar gerçeklerin ortaya saçılmasını engellemeyince, iktidar bloğu şimdi el yükseltti. Halkın haber alma özgürlüğünün engellenmesinin yanında, sözünü söylemek ya da ortaya saçılan gerçekleri yaymak da artık suç sayılacak" denildi.