Ülke basınına 65 yıl hizmet veren önceki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti başkanlarından ve Cumhuriyet Gazetesi Yayın Yönetmenliği de yapan Orhan Erinç, 87 yaşında yaşamını yitirdi. Erinç, bugün uğurlanacak.

Usta kalem Orhan Erinç’e veda
Erinç için bugün saat 11:00'de Cağaloğlu'ndaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önünde tören düzenlenecek. (Foto: TGC)

Haber Merkezi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önceki başkanı, eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, 2009 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Basın Şeref Kartı sahibi Orhan Erinç, yaşama veda etti.

4 Ocak 1936’da Balıkesir’de doğan Orhan Erinç, Özel Gazetecilik Okulu’nu bitirdi. 1957’de Son Posta’da gazetecilik hayatına başlayan Erinç, 1962 ve 1963 arasında Yeni Sabah gazetesinde çalıştı.

1963’te adım attığı Cumhuriyet gazetesindeki ilk döneminde muhabirlik, istihbarat şefliği ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü görevlerini üstlendi. 1981’de Cumhuriyet’ten ayrıldı.

BASINA ADANMIŞ ÖMÜR

Orhan Erinç, 1981 ve 1984 yıllarında Hürriyet gazetesinde köşe yazıları kaleme aldı. Takip eden yılda Türk Haberler Ajansı’nda bir sene Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlendi. 1987 ve 1990 arasında Güneş gazetesinde, “Araştırma Müdürlüğü” yaptı.

24 Ocak 1993’te Türk basın tarihinde derin bir iz bırakan Uğur Mumcu’nun evinin önünde katledilmesinin ardından, Cumhuriyet Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı İlhan Selçuk tarafından gazeteye Genel Yayın Danışmanı olarak davet edildi. 15 Şubat 1993’te Genel Yayın Danışmanı olarak Cumhuriyet gazetesine dönen Erinç, 3 Eylül 1994’ten itibaren Genel Yayın Yönetmenliği’ne başladı. Erinç, 6 Temmuz 2010’da İlhan Selçuk’un vefatıyla boşalan ve gazetenin sahibi, konumundaki Cumhuriyet Vakfı Başkanlığı’na ve bu görevi dolayısıyla Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahipliği’ne getirildi.

YARGILANDI

Erinç hakkında Cumhuriyet yazar ve yöneticilerine 2016 yılında başlatılan soruşturma kapsamında 43 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Erinç, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkemenin verdiği ceza, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozuldu.

PEK ÇOK ÖDÜL ALDI

Aralarında haber, röportaj, inceleme dallarında olmak üzere pek çok gazetecilik ödülünün sahibi oldu. 2001-2013 yılları arasında TGC başkanlığı yapan Erinç, 1989-1995 yılları arasında ise Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda (TGS) da Genel Başkanlık yaptı.

Basın meslek örgütlere yaptıkları açıklamayla Erinç’i andı.

TGC: Orhan Erinç uzun yıllar süren meslek hayatında muhabirliği çok önemseyen tutumuyla öne çıktı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin hemen her kademesinde hizmet verdi. Son olarak 2001-2013 yılları arasında başkanlık görevini sürdürdü. Basın tarihine kara bir leke olarak geçen Cumhuriyet davasında çalışma arkadaşlarıyla birlikte yargılandı, hüküm giydi. Ancak Yargıtay Yerel Mahkeme’nin verdiği hükmü usulden bozdu. Basın dünyamızda sevilen, sayılan kişiliğiyle tanınan Erinç, köşe yazılarını Cumhuriyet’ten ayrılana dek aralıksız sürdürdü.

Türkiye Gazeteciler Sendikası: Sendikamızın önceki başkanlarından, 65 yıllık gazetecilik yaşamının yaklaşık 50 yılını Cumhuriyet Gazetesi’ne vermiş meslek büyüğümüz Orhan Erinç’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Dürüst, çalışkan, özverili, mütevazı ve sağduyulu bir insandı. Çok özleyeceğiz. Başımız sağolsun.

DİSK Basın İş: Meslek büyüğümüz, değerli gazeteci Orhan Erinç’i kaybettik. Sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Orhan abimiz, ilerlemiş yaşında gözaltına alındı ve son yıllarını bir kumpas davası nedeniyle mahkeme koridorlarında geçirdi. Ona yapılan kötülükleri unutmayacağız.

‘ÜZÜNTÜYLE ÖĞRENDİM’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Erinç’in ölümünün ardından sosyal medya hesabından taziye mesajı paylaştı.