birgün

28° AÇIK

GÜNCEL 15.06.2021 08:20

Usulsüzlüğü bildiren memura maaştan kesme cezası verildi

Usulsüzlüğü bildiren memura maaştan kesme cezası verildi

İstanbul Üniversitesi’nin; Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nda usulsüzlük yapıldığına dair bilgi ve belgeleri rektörlüğe bildiren memur Y.Ö.’ye, “ticari sır niteliğindeki bilgileri ifşa ettiği” gerekçesiyle maaştan kesme cezası verdiği öğrenildi.

Y.Ö.’nün usulsüzlük yaptığını iddia ettiği kişiler hakkında ise inceleme yapılmadığı öne sürüldü. Y.Ö. bu kez konuyu Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) taşıdı.

Y.Ö. üniversitede bazı usulsüzlükler olduğunu ve bunu yapan şirketin sahiplerinin AKP’li Sultangazi Belediyesi’nde şube müdürüyken üniversitenin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na getirilen Y.P. ve KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçen F.A. olduğunu savundu.

Usulsüzlükler gündeme geldikçe Y.Ö.’nün görev yeri değiştirildi. Mart 2020’den bugüne Y.Ö. hakkında 3 ayrı disiplin soruşturması açıldı, görev yeri 8 kez değiştirildi.

Hakkındaki tüm kararlara karşı idare mahkemesinde dava açan Y.Ö.’nün 4 ayrı iptal davası halen sürüyor. Son olarak İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü; Y.Ö.’nün, usulsüzlük yaptığını iddia ettiği kişiler hakkında inceleme başlattı. Y.Ö., bu sonuca itiraz ederek, firmanın 3 kez ihale aldığına dair belgeleri rektörlüğe sundu. Ancak Rektörlük bu kez Y.Ö. hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma sonucunda Y.Ö.’ye maaşından kesme cezası verildi. Y.Ö. hem, rektörlüğün hakkındaki maaştan kesme cezasını yargıya taşıdı, hem de konuyu YÖK’e taşıdı.

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol