birgün

3° PARÇALI BULUTLU

Uyuşturucu yüklü gemi İstanbul’a uğramış

SİYASET 25.01.2023 06:30
Uyuşturucu yüklü gemi İstanbul’a uğramış
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

İspanya’nın perşembe sabahı erken saatlerde ‘Blume’ adlı yük gemisine gerçekleştirdiği operasyon ile beraber, Amerika kıtası ile Avrupa arasındaki uyuşturucu trafiği bir kez daha gündeme geldi. Efimerida ton Sintakton gazetesi, ‘Blume’ gemisinin Yunanistan’a kayıtlı olduğunu aktardı. Geminin kayıtlı olduğu ‘hayalet ofisin’, Pire Limanı’nda yer aldığı kaydedildi. Geminin ayrıca İspanya tarafından alıkonulmadan önce Türkiye ile Rusya’ya uğradığı tespit edildi. Alıkonulmadan önce İstanbul’a yanaştığı belirtilen geminin, birçok açıdan sorunlu olduğu da ortaya çıktı.

Bu Türkiye’yle bağlantılı, yurtdışında uyuşturucu yakalanan ilk gemi de değil. Henüz bir hafta önce Türkiye olan bir uyuşturucu gemisi de Brezilya’da yakalandı. Brezilya polisi, Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesindeki Martaş Limanı’na doğru yola çıkmak için bekleyen selüloz yüklü bir gemide 290 kg kokain ele geçirdi.

9 Mayıs 2021’de ise Panama’da yapılan bir narkotik operasyonunda, son durağı Türkiye’nin Mersin Limanı olan gemide muz yüklü bir konteyner içerisinde 616 paket kokain ele geçirilmişti. Yapılan resmi açıklamada uyuşturucu yüklü geminin Puerto Bolivar’dan ayrılarak aktarma noktası olan Panama’nın PSA Limanı’na geldiği, buradan da doğrudan Mersin Limanı’na gideceği kaydedilmişti.

Kolombiya Buenaventure Limanı’nda 9 Haziran 2020’de gerçekleştirilen operasyonda 4,9 ton kokain ele geçirildi. Kolombiya’da operasyonda ele geçirilen uyuşturucunun iki farklı konteyner içerisinde bulunan toplam 51,9 ton ağırlığındaki granül kauçuk maddesine emdirilmiş şekilde ele geçirildiği ve konteynerlerin varış noktasının İstanbul Ambarlı limanı olduğu tespit edilmişti.

Ekvador’un Guayaquil şehrindeki limanda yapılan denetimlerde, varış noktası Türkiye olan bir muz konteynerinde 44 paket saf kokain yakalanmıştı. Ekvador Narkotik Birimleri, uyuşturucunun, toplamda 43 kilo 856 gram olduğunu bildirmişti.

Paraguay Ulusal Uyuşturucuyla Mücadele Sekreterliği 30 Aralık 2022’de (SENAD), Paraguay’dan Türkiye’ye 5 kilo kokain getirmeye çalışan kadını havaalanında yakalamıştı. Yetkililer ele geçirilen kokain miktarın Türkiye’de 500 bin ABD doları değerinde olduğunu açıklamıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol