birgün

22° AÇIK

TEKNOLOJİ 18.08.2019 15:17

Uzak geçmişin izinde: Paleontoloji

Uzak geçmişin izinde: Paleontoloji

Coğrafya, jeoloji, biyoloji, evrim gibi bilim dallarıyla doğrudan ilişkili olan ve çoğu zaman birlikte hareket eden paleontoloji, dünyanın bilindik en eski tarihinden prehistorya bölümünün alanına kadar olan tarihsel süreci inceleyen bilim dalıdır.

İsmi Eski Yunanca eski anlamına gelen palaios, varlık anlamına gelen onto ve bilgi veya bilim anlamına gelen logos kelimelerinin birleşimiyle meydana gelmiştir.

Yaklaşık olarak yani yaklaşık olarak 3 milyar 800 milyon yıldan fazla bir süreyi inceleyen bu bilim dalı her türlü canlının beden ve iz fosillerinin, jeokimya buluntularının ve muhtelif kalıntıları araştırır; morfolojik ve anatomik bilgilerini düzenler, inceler ve tarihsel olarak belirli bir basamağa konumlandırmaya çalışır.

Bunları yaparken paleoekoloji gibi konuyla ilişkili bilim dallarıyla ortak çalışmalar yürütür. 18. yüzyıl sonunda bilim haline gelmesine rağmen fosillerden ve eski dönem yaşantıdan ilk bahsedenler MÖ 5. yüzyıl civarında yaşamış Ksenophanes, Herodotos gibi Eski Yunan yazarlardır.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız