birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

KADIN 16.09.2020 12:50

Uzaklaştırma kararı için açtığı davayı öldürüldükten 3 yıl sonra 'kazandı'

Boşandığı Yahya Cengiz Küçük isimli erkek hakkında uzaklaştırma kararı çıkartmak için 2016 yılında dava açan ancak 2017 yılında Küçük tarafından katledilen Işık İkizoğlu, öldürüldükten 3 yıl sonra davayı 'kazandı.'

Uzaklaştırma kararı için açtığı davayı öldürüldükten 3 yıl sonra 'kazandı'

İzmir'in Dikili ilçesinde, boşandığı erkek tarafından 2017 yılında 32 yaşındayken öldürülen Işık İkizoğlu, öldürülmeden 1 yıl önce açtığı davayı, öldürüldükten 3 yıl sonra 'kazandı.'

Işık İkizoğlu cinayetinden bir yıl önce, boşandığı Yahya Cengiz Küçük'e şiddet, tehdit ve basit yaralama nedeniyle dava açtı. Işık İkizoğlu'nun, davayı şiddet gördüğü ve göreceği endişesiyle uzaklaştırma kararı çıkartmak için açtığı öğrenildi. İkizoğlu'nu başına çekiçle vurarak, öldüren Küçük, 3 Mayıs 2018 tarihinde 'kasten öldürme' suçundan mühebbet hapis cezasına çarptırıldı.

1 YIL 6 AY 'CEZA'

Dikili 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya Işık'ın annesi Fatma Füsun Cebeciler, babası Yaşar İkizoğlu ve ablası Başak İkizoğlu da katıldı. Alanya L Tipi Kapalı İnfaz Kurumunda olan sanık Yahya Cengiz küçük ise duruşmaya SEGBİS aracılığıyla dahil oldu. Duruşmada sanık Küçük, "Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Mütalaayı kabul etmiyorum. Suçsuzum" dedi ve beraatını istedi. Mahkeme sonunda Küçük'e İzmir Bölge Adliye Mahkemesi nezdinde istinaf yasa yolu açık olmak üzere yalnızca 1 yıl 6 ay ceza verildi. Sanık Küçük ise hükmü istinaf ettiğini beyan etti.

'BU DÜNYADA YARIM KALAN İŞLERİNDEN BİRİYDİ'

Mahkeme sonrası bir açıklama yapan Işık'ın ablası Başak İkizoğlu; "Bugün Işık'ın sağken 2016 yılında açtığı dava için buradayız. Kardeşim bu davayı açtıktan bir yıl sonra 2017 yılında yaşamını kaybetti. Bugün kardeşimin aramızda olmadığı bu davadan sanık ceza aldı. Bu cezanın önemi çok büyük. Çünkü kardeşimin bu dünyada yarım kalan işlerinden biriydi ve sonuçlandı. Bir diğer önemi ise uzaklaştırma kararı alınan kadınların daha temkinli korunması sağlamak için bir örnek olmasıydı. Buradan şunu söyleyebilirim. Bazen bir yakınımızı kaybedebiliriz. Bu bizim için çok derin acılara neden olabilir. Ama asla vazgeçmemeliyiz" dedi.

ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI ALMIŞTI

15 Mayıs 2017'de Dikili'deki bir kafeteryada Küçük tarafından darp edilen İkizoğlu, polise şikâyette bulundu. İfadesi alınan İkizoğlu'na, götürüldüğü adli tabiplikte 'darp izine rastlanmadı' raporu verildi. İkizoğlu evine dönerken polis Küçük'ün yakalanması için çalışma başlattı, ancak kendisine ulaşamadı. Küçük, öğleden sonra İkizoğlu'nun ilçedeki evine geldi. O sırada kızları okulda olan İkizoğlu ve Küçük tekrar tartıştı. Küçük, İkizoğlu'nu başına çekiçle vurup, öldürdü. Ardından da polis arayıp, kendisini ihbar etti.

Olay yerine gelen polis ekipleri, Küçük'ü gözaltına aldı. Tutuklanan Küçük hakkında Bergama Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Küçük, 3 Mayıs 2018 tarihinde 'kasten öldürme' suçundan mühebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız