birgün

27° AÇIK

EĞİTİM 12.02.2021 15:12

Uzay yolculuğuna ‘ramak’ kala: 9 üniversitenin profesör ortalaması 5 buçuk

Türkiye’nin uzaya çıkacağını söyleyen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘üniversitelerde profesör yok’ eleştirilerine yanıt vererek, RTE Üniversitesi’nde 100’den fazla profesör olduğunu ifade etti. Ancak YÖK’ün son istatistiklerine göre, Türkiye’de 8 üniversitede 10 veya altında profesör bulunurken, 1 üniversitede ise hiç profesör bulunmuyor.

Uzay yolculuğuna ‘ramak’ kala: 9 üniversitenin profesör ortalaması 5 buçuk

Mustafa KÖMÜŞ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan (RTE) Üniversitesi’ndeki fakülte ek bina açılışında konuştu.

Erdoğan bazı üniversitelere gelen ‘profesörleri yok’ eleştirilerine sert çıktı ve RTE Üniversitesi’nde 100’den fazla profesör olduğunu söyledi. Aynı konuşmada son günlerde tartışılan uzay konusuna da değinen Erdoğan, “Türkiye uzaya da gidecek, küresel ve bölgesel lider de olacak” ifadelerini kullandı.

YÖK’ün istatistikleri ise eleştirileri doğruluyor. YÖK’ün son istatistiklerine göre 8 üniversitede 10 veya altında profesör bulunurken, 1 üniversitede ise hiç profesör bulunmuyor.

Bu 9 üniversitedeki ortalama profesör sayısı 5 buçuk. O üniversiteler ve profesör sayıları şöyle:

►Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi: 6
►Bayburt Üniversitesi: 6
►Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi: 1
►Hakkari Üniversitesi: 7
►Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi: 0
►Kayseri Üniversitesi: 9
►Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi: 3
►Tarsus Üniversitesi: 8
►Samsun Üniversitesi: 10

Öte yandan Erdoğan’ın 100’den fazla profesörün bulunduğunu söylediği RTE Üniversitesi’nde ise 83’ü erkek 8’i kadın toplam 91 profesör bulunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol