birgün

18° AZ BULUTLU

'Uzayda en uzun yolculuk' rekorunu kıran kozmonot hayatını kaybetti

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) 1986'da Mir Uzay İstasyonu'nda uzaya gönderdiği ve uzayda 437 gün geçirerek rekor kıran Rus kozmonot Varlery Polyakov 80 yaşında yaşamını yitirdi.

BİLİM 20.09.2022 11:34
'Uzayda en uzun yolculuk' rekorunu kıran kozmonot hayatını kaybetti
Abone Ol google-news

1994 ve 1995 yıllarında uzayda 14 ay boyunca yolculuk yapan Rus kozmonot Varlery Polyakov, 80 yaşında yaşamını yitirdi.

Polyakov, olası bir Mars yolculuğunun insanların bilişsel fonksiyonlarını nasıl etkileyeceğini anlamak için deneylere tabi tutulmuştu. Testler sonucunda, dünyanın etrafında 7 bin tur attığı bu yolculuğun Polyakov’un bilişsel fonksiyonuna zarar vermediği ortaya çıkmıştı.

'Sovyetler Birliği Kahramanı' sıfatı da olan Polyakov’un ölüm nedeni açıklanmadı. Polyakov’un ölümünü Rusya’nın uzay ajansı Roskosmos duyurdu.

Polyakov en uzun yolculuğundan sonra, bunun Mars’a gidip geri dönmekle eşdeğer olduğunu söylemişti. Bu yolculuk Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) 1986’da uzaya gönderdiği Mir Uzay İstasyonu’nda yapılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun