birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 21.08.2020 17:17

Uzmanlar anlattı: Karadeniz'deki doğalgaz rezervi Türkiye için ne anlama geliyor?

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğunu' açıkladı. Söz konusu 'müjde'yi BirGün'e yorumlayan uzmanlara göre, açıklanan rezerv miktarı 'Türkiye'nin 6-7 yıllık ihtiyacını karşılayabilir'. Öte yandan uzmanlar, bulunan doğalgazın 2023'te halka sunulması hedefini şüpheli buluyor.

Uzmanlar anlattı: Karadeniz'deki doğalgaz rezervi Türkiye için ne anlama geliyor?

HABER MERKEZİ

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğunu açıkladı. Erdoğan'ın açıklamasına göre, söz konusu doğalgazın 2023'te halkın kullanımına sunulması bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında Erdoğan, şunları söyledi: "Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda. Kuyudan elde edilen veriler aynı sahada daha geniş rezervlere işaret ediyor. İnşallah devamı gelecek. Hemen tespit kuyuları açmaya başlayacak, üretim konseptini belirleyip inşaat ve yapım işlerine geçeceğiz. Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır."

Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunması ne anlama geliyor? Söz konusu doğalgaz rezervleri Türkiye'nin kaç yıllık ihtiyacını karşılar?

Erdoğan'ın açıkladığı 'müjde'yi BirGün'e yorumlayan uzmanlar, açıklanan rezerv miktarının Türkiye'nin 6-7 yıllık ihiyacını karşılayacağını söylüyor.

"SONDAJ YAPILMADAN RAKAM BELİRTMELERİ TUHAF"

Enerji Uzmanı Kemal Ulusaler, söz konusu doğalgaz rezervi için sondaj yapılması gerektiğini belirtiyor: "Sondaj yapılmadan 320 milyar metreküp diye rakam belirtmeleri tuhaf."

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır" açıklaması gerçekleştirebilir bir hedef mi? UIusaler'e göre doğalgaz ayrıştırma teknolojileri uzun bir süre alıyor.

"Ayrıca üretim aşaması da zor ve uzun bir iş, bunun geçerliliğini araştırmak gerekir" diyen Ulusaler, "En az 6 ila 9 yıl arası sürüyor. 2023’de gerçekten hizmete sunulur mu şüpheli" ifadelerini kullanıyor.

karadeniz-de-bulunan-dogalgaz-rezervi-turkiye-icin-ne-anlama-geliyor-771617-1.
Fotoğraf: Enerji uzmanı Kemal Ulusaler

"6-7 YILLIK İHTİYACI KARŞILAR"

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz'a göre, açıklanan rezerv miktarı 'Türkiye'nin 6-7 yıllık ihtiyacını karşılamaya yönelik'.

Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketiminin 45 ila 50 milyar metreküp arasında değiştiğini kaydeden Türkyılmaz, açıklanan rezerv miktarının açıklanan rezervin tamamının eş zamanlı olarak üretime girmesinin söz konusu olmadığını vurguyor.

"Bu tür sahaların üretimlerinin 20-25 yıl sürmesi beklenir, sahadaki bütün gaz çıkarılabilsin diye" yorumunda bulunan Türkyılmaz, "320 milyar metreküp doğalgaza 25 senelik bir ömür biçildiğinde yıllık 12-13 milyar metreküptür. Bu da Türkiye’nin bugünkü ihtiyacının dörtte biri mertebesinde bir rakamdır" diyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol