Yeni koronavirüs vakaları Avrupa'da yükselişe geçerken uzmanlar Türkiye için de uyarıda bulunuyor. Buna göre panik havası oluşturacak bir durum yok ancak vakalarda bir artış dalgası gözlemleniyor.

Uzmanlar değerlendirdi: Omicron'un yeni varyantları Türkiye'yi etkiler mi?
Fotoğraf: Depophotos

Zayıflatılan önlemlerin gölgesinde yeni Omicron varyantları Avrupa'daki vaka sayılarının hızla yükselmesine neden oluyor. Almanya, İngiltere, Fransa, Portekiz ve İspanya başta olmak üzere tüm Avrupa ülkeleri bu yükselişten etkileniyor.

Uzmanlara göre son yükseliş dalgasının temelinde diğer varyantlardan daha bulaşıcı olan BA.4 ve BA.5 isimli Omicron varyantları bulunuyor.

Peki Türkiye bu son yükseliş dalgasından etkilenir mi? DW Türkçe'den Emre Eser'in haberine göre, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, şu an panik olmayı gerektirecek bir durumdan söz edilemeyeceğini, ancak Avrupa ülkelerinde yaşanan vaka artışlarının yakın zaman sonra Türkiye'de de kendisini güçlü şekilde hissettireceğini belirtiyorlar.

'AVRUPA'DA VAKA VE ÖLÜM ORANLARININ ARTTIĞINI GÖRÜYORUZ'

Yakın zamana kadar ABD, İngiltere ve Portekiz'deki yayınlarda ve istatistiklerde yeni varyantlardan kaynaklanan vaka artışlarının gözlemlendiğini söyleyen Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül, "Artık Avrupa ülkelerinde vaka ve ölüm oranlarının arttığını görüyoruz. Elbette bu artış Türkiye'ye de yansıyacaktır" diyor.

Omicron'un BA.4 ve BA.5 versiyonlarında bir ay önce başlayan artış olduğuna değinen Ergönül, "Bunu yakından takip ediyoruz. Avrupa ülkeleri içinde de bir yayılım var. Türkiye'de de son bir aydır vakalar var. Ancak bu vakaların çoğu hafif seyrediyor. Bir de bu vaka artışlarını daha önceki verilerde gördüğümüz gibi takip edemiyoruz. Zira bunların kayda geçmesi gerekiyor. PCR testi pek yapılmıyor onun yerine sadece risk grubunda olanlar antijen testi yapıyor ama o da kayda geçmiyor" ifadelerini kullanıyor.

uzmanlar-degerlendirdi-omicron-un-yeni-varyantlari-turkiye-yi-etkiler-mi-1032818-1.

'VAKALARDA ARTIŞ GÖZLEMLİYORUZ'

Avrupa'da vakalarda gözlemlenebilir bir artış olduğunu ve bunun yakın zamanda Türkiye'de de kendini göstereceğini dile getiren Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Ertuğrul da üst solunum yolu rahatsızlığı geçiren bazı hastaların pozitif çıktığını ve sahada yaptıkları gözlemlerde son zamanlarda vaka sayıların ikiye katlandığına vurgu yapıyor.

Ancak Prof. Dr. Bülent Ertuğrul şu an Türkiye'deki vakaların eski varyantlardan mı yoksa Avrupa'daki gibi yeni varyantlardan mı kaynaklandığının tam olarak bilinemediğinin altını çiziyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığı'nın veri açıklama takviminde ve şeklinde yakın zaman önce değişikliğe gittiğini hatırlatan Ertuğrul, Avrupa ülkeleri bu yükselmeyi daha rahat gözlemleyebiliyor. Bunun hangi varyantlardan kaynaklandığını biliyoruz ancak Türkiye'de gözlemlediğimiz artışın hangi varyant nedeniyle olduğunu bilemiyoruz. Çünkü Sağlık Bakanlığı bunu paylaşmıyor" diyor.

SONBAHAR AYLARINA DİKKAT

Yaz aylarında bir rahatlama beklenmesine rağmen Omicron varyantlarına bağlı olarak vaka sayılarında bir yükseliş gerçekleştiğini söyleyen Prof. Dr. Önder Ergönül, vakalarda ağır bir duruma da rastlanmadığını belirtiyor.

Asıl artışın sonbahar aylarında beklendiğini belirten Prof. Dr. Bülent Ertuğrul ise bu durumun şimdiden gözlemlenmeye başladığını vurguluyor. Sağlık Bakanlığı'nın verileri açıklamasıyla bu durumun daha da net olacağını söyleyen Ertuğrul, Avrupa başta olmak üzere tüm ülkelerin pandemi bitmiş gibi davrandığını ancak bunun yanlış olduğunu anlatıyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan istatistiklere göre Türkiye'de 12 Haziran'a kadar toplam vaka sayısı 15 milyon 85 bin 742'ye ulaştı. Koronavirüsten kaynaklı ölüm sayısı ise 98 bin 996 oldu. Son olarak 6-12 Haziran haftasında 7 bin 556 yeni vaka kayıtlara geçerken can kaybı da 20 olarak bildirildi.

OMİCRON BA.4 İLE BA.5 VARYANTI NEDİR?

Omicron'un alt varyantları olan BA..4 ve BA.5 şimdiye kadar oluşan varyantlardan daha hızlı yayılma gücü ile ayrışıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) nisan ayında yaptığı bildirimde bu varyantların yakından izlendiğini açıklamıştı. DSÖ vaka sayısının azalmasının tehlikenin geçtiği anlamına gelmediğini belirtirken uzmanlar bu iki varyantın akciğerler üzerinde etkili olduğu uyarısında bulunuyor.