birgün

18° PARÇALI BULUTLU

Uzmanlar, Merkez Bankası'nın faiz kararını yorumladı: "İndirimin tek bir açıklaması olabilir"

Merkez Bankası hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 13'ten yüzde 12'ye düşürdü. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "Rüzgara doğru tükürmeye devam edin" derken, Uğur Gürses "Çok yazık; kendi parasını gömen bir merkez bankası başka yerde yok" yorumunu yaptı. Prof. Dr. Yalçın Karatepe ise kararın tek bir açıklamasının olabileceğini belirtti: "Bankalara ve dolayısıyla banka hisselerine destek olmak. Başka açıklaması olamaz." Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu da "Artık enflasyonla mücadele gibi bir dertleri kalmadı, tam gaz seçime gitmeyi amaçlıyorlar" ifadelerini kullandı.

EKONOMİ 22.09.2022 14:25
Uzmanlar, Merkez Bankası'nın faiz kararını yorumladı: "İndirimin tek bir açıklaması olabilir"
Abone Ol google-news

Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) faizi yüzde yüzde 13'ten yüzde 12'ye indirmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Yalçın Karatepe, kararın tek bir açıklaması olabileceğini belirterek, "Bankalara ve dolayısıyla banka hisselerine destek olmak. Başka açıklaması olamaz" dedi.

Merkez Bankası üst üste ikinci kez faiz indirimine gitti. Para Politikası Kurulu (PPK) 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını 100 baz puan indirerek yüzde 13'ten yüzde 12'ye düşürdü.

Ekonomistler, Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Yalçın Karatepe, "Krediye erişimin ciddi şekilde zorlaştırıldığı bu dönemde yapılan faiz indiriminin tek bir açıklaması olabilir" diyerek, "Bankalara ve dolayısıyla banka hisselerine destek olmak. Başka açıklaması olamaz" ifadelerini kullandı.

Uğur Gürses ise, "Çok yazık; kendi parasını gömen bir merkez bankası başka yerde yok…." yorumunu yaptı.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise "Bu kararla hem Kur Korumalı Mevduatın Hazineye maliyeti, hem döviz kurunu dizginlemek için TCMB'nin arka kapısından satılan döviz miktarı daha da artacak" dedi.

Ekonomistlerin sosyal medya hesaplarından yaptıkları değerlendirmeler şöyle:

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol