birgün

8° AÇIK

ÇEVRE 25.03.2020 18:35

Uzmanlar uyardı: Musluğu 20 saniye boyunca açık tutmayın

İstanbul'da barajlardaki doluluk oranının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 daha az seviyede olduğu belirtilirken uzmanlar koronavirüs sebebiyle su tüketimi konusunda uyarılarda bulundu

Uzmanlar uyardı: Musluğu 20 saniye boyunca açık tutmayın

İstanbul’da barajlardaki doluluk oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 daha az seviyede. Koronavirüsü salgını nedeniyle ilerleyen günler için su tasarrufu uyarısında bulunan Prof. Dr. Hüseyin Toros su seviyesinin yaz döneminde sorun olabileceğini söyledi.

Geçen yılın aynı döneminde barajlardaki doluluk oranı yüzde 94 seviyesindeyken, bu yıl ise barajlardaki doluluk yüzde 63.92. Bu aynı zamanda son 10 yılın en düşük ikinci seviyesi.

ELLER YIKANIRKEN SU TASARRUFUNA DİKKAT

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toros, su kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Türkiye’nin batı kesimleri, 2019 yılında gerçekten az yağış aldı. Önümüzde nisan, mayıs ayları var. Dolayısıyla yağışlar gittikçe azalıyor İstanbul genelinde. Ellerimizi uzmanların söylediği şekilde sabunlu suyla yıkamamız gerekiyor. Ama burada su kullanımına dikkat etmezsek şu anda barajlardaki su seviyesi önümüzdeki yaz döneminde düşerek bizim için sıkıntılı bir dönem oluşturabilir”.

Eller yıkanırken musluğun açık bırakılmaması gerektiğini belirten Toros su israfını şöyle anlattı: “Diyelim ki musluğumuzu normal seviyede açarak 20 saniye boyunca elimizi sabunlarken açık bıraktık. Bu esnada iki litre civarında su harcamış oluyoruz. Aynı deneyimizi, yine 20-25 saniye ellerimizi sabunlamak şartıyla şu şekilde yaptık; musluğumuzu kapatıp ellerimizi iyice sabunladıktan sonra, musluğu açıp ellerimizi yine yıkadık. Böylece musluk tazyikli akarken harcadığımız suyun, yaklaşık 6’da 1’ini, yani 300 ml su harcadık. Bunu İstanbul geneli düşündüğümüz zaman, her el yıkamada su tasarrufu ya da su israfı yapabiliriz.”

İBB: KAPANAN İŞYERLEİRNDEN KAYNAKLANAN DÜŞÜŞ SU TÜKETİMİNİ DENGELEDİ

Öte yandan İstabul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri İstanbul’a günlük verilen su miktarında dikkate değer bir artışın olmadığını, hijyen nedeniyle su kullanımında bir artış olsa bile işyerlerinde kullanılan su miktarında düşüş olduğunu, bunun da durumu dengelediğini söyledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız