birgün

17° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 17.08.2018 20:49

Uzungöl Koruma Amaçlı İmar Planı'na iptal kararı

Uzungöl Koruma Amaçlı İmar Planı'na iptal kararı

Trabzon'un önemli turizm merkezlerinden biri olan Çaykara ilçesindeki Uzungöl'ün Koruma Amaçlı İmar Planı, bazı vatandaşların başvurusu üzerine Samsun Bölge İstinaf Mahkemesi'nce iptal edildi.

Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Uzungöl'ün Koruma Amaçlı İmar Planı'nın 2014 yılında ilgili bakanlıkça onaylandığını belirtti.

Plana itiraz eden bazı vatandaşların konuyu yargıya taşıdığını ve Samsun Bölge İstinaf Mahkemesine başvurduğunu ifade eden Tok, "Samsun Bölge İstinaf Mahkemesi imar planını iptal etti. Biz de konuyu Danıştaya götüreceğiz. Mahkeme kararı, biz yorum yapamayız ama Uzungöl için iyi olmadı. Bir üst mahkemede düzeltiriz inşallah." dedi.

"Uzungöl'ü korumak zorundayız"

Tok, planın tekniği açısından bilirkişinin kendine göre bazı gerekçeler bulduğunu belirterek şunları söyledi:

"Belki bulduğu nedenler imar mevzuatı açısından doğrudur. Bu konuda yorum yapamayız. Yapı süreci 2 yıldır devam ediyordu. Oradaki 18 uygulamasını yapmaya başladığımızdan beri, yani 2016 yılından beri davalar devam ediyor. Bizim Bölge İdari Mahkemesinde de dava açılmıştı, o mahkeme belediyenin lehine karar vermişti. İnşallah bu karar Danıştay'dan geri döner. Yoksa ivedi bir şekilde Uzungöl'le ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yeni bir imar planı oluşturacağız."

Bundan sonra yapmaları gerekenin Uzungöl'ü korumak olduğunu vurgulayan Tok, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Uzungöl konusunda hassasiyetleri malum. Gerçekten doğa harikası bir yer. Kaybetmeyip geleceğe taşımak zorundayız." dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız