birgün

8° AÇIK

GÜNCEL 06.02.2021 07:58

Vaka artışının nedeni mutasyon olabilir

Ülke genelinde günlük vaka sayısı yeniden hızla yükselmeye başladı. Bakanlık verilerine göre, 24 Ocak’ta 5 bin 200’lere kadar düşen günlük vaka hızla 8 binlere yükseldi. TTB Genel Sekreteri Bulut, “Vaka artışının nedeni virüsün mutasyona uğrayan türleri olabilir” dedi.

Vaka artışının nedeni mutasyon olabilir

İsmail ARI

CovId-19 kısıtlamalarıyla düşüşe geçen günlük vaka sayısı ise yeniden tırmanmaya başladı. Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 tablolarına göre, 24 Ocak tarihinde 5 bin 200’lere kadar düşen günlük vaka sayısı son günlerde yeniden 8 binlere kadar çıktı.

AŞILAMA YAVAŞ GİDİYOR

Günlük vaka sayısındaki artışı BirGün’e değerlendiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, “Son günlerde dikkatleri çeken vaka artışına neden olabilecek birkaç ihtimali var. Birinci ihtimal, aşılamayla beraber bir rehavetin gerçekleşmiş olmasıdır. Henüz 2,5 milyon insan aşılandı ve aşılama çok yavaş gidiyor. Bir diğer ihtimal ise kış mevsimiyle beraber insanların kapalı ortamlarda yaşamaya başlaması. Ayrıca bunun yanında vaka artışlarında AKP kongrelerinin ve toplantılarının da etkisi var. Binlerce insanla kapalı alanlarda toplantılar, kongreler düzenleniyor” dedi.

MUTASYON ANALİZLERİ YAYIMLANMIYOR

Günlük vaka sayısındaki artışın Covid-19’un mutasyona uğrayan türleriyle de alakalı olabileceğini vurgulayan TTB Genel Sekreteri Bulut, şunları söyledi:

“Türkiye’de mutasyona ilişkin çalışmalar ve veriler açıklanmadı. Dünyada birkaç mutasyon türünden söz ediliyor ve hangi mutasyonun vaka artışını ne oranda etkilediği belli değil. İngiltere mutasyona ilişkin bilgileri her hafta açıklıyor ama Türkiye’de bu açıklanmıyor. Virüsün mutasyona uğrayan türlerinde yayılım etkisinin daha hızlı olduğu ve daha hızlı bulaştığı ifade ediliyor. Yani, vaka artışının bir diğer nedeni de bu olabilir. Sağlık Bakanlığı bu konuda da yine şeffaf davranmıyor. Mutasyon analizleri de yayınlanmıyorsa burada başka bir hadise vardır.”

VAKA SAYISI 5 BİNDEN 8 BİNLERE ÇIKTI

►24 Ocak: 5 BİN 277

►27 Ocak: 7 BİN 489

►1 Şubat: 7 BİN 719

►2 Şubat: 7 BİN 795

►3 Şubat: 8 BİN 102

►4 Şubat: 7 BİN 909

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol