birgün

14° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 31.03.2020 16:23

Vakıfbank, İstanbul ve Ankara Büyükşehir'in bağış hesaplarını bloke etti!

Süleyman Soylu'nun genelgesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Vakıfbank hesabına para yatırılamaz blokesi konulduğu belirtildi

Vakıfbank, İstanbul ve Ankara Büyükşehir'in bağış hesaplarını bloke etti!

İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs bağışlarına ilişkin bugün yayınlanan genelgenin hemen ardından İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri'nin başlattıkları yardım kampanyalarına Vakıfbank üzerinden bağış yapılamadığı görüldü.

Cumhuriyet'e konuşan CHP kaynakları söz konusu bilgiyi doğrularken, VakıfBank'tan konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Genelgede yer alan, “Yasalarımızda belediyelerin Yardım Toplama Kanunu’ndan muaf olduklarına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla belirli banka hesapları ilan ederek vatandaşlardan yardım talep etmek gibi yardım toplama faaliyetlerine ilişkin tüm iş ve işlemleri Yardım Toplama Kanununu hükümlerine uygun olarak yapmak zorundadırlar” ifadeleri "CHP'li belediyelerin kampanyaları durdurulmak mı isteniyor?" sorusunu akıllara getirmişti.

Bakanlık yazısının hemen ardından hesapların bloke edilmesi dikkati çekti.

Sosyal medyada da çok sayıda yurttaş bağış yapamadıklarını duyurdu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız