birgün

7° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

ÇALIŞMA YAŞAMI 05.11.2019 23:59

Valfsan’da direniş de sürüyor, baskılar da

Valfsan’da direniş de sürüyor, baskılar da

İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Valfsan fabrikasında “eleman fazlalığı” gerekçesiyle işten çıkarılan Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye 10 işçinin mücadelesi 26 gündür sürüyor. İşçiler, işlerine geri dönmeyi, olası bir işçi kıyımının önüne geçilmesini ve işyeri temsilcilerinin görevden alınıp yeniden adil bir seçim yapılmasını talep ediyor.

Direnişteki işçilerin çağrısıyla önceki akşam Twitter’da #ValfsanİşçileriDireniyor etiketiyle sosyal medya eylemi gerçekleştirildi. Etiket, dünyada en çok konuşulan gündemler (TT) arasına girdi. Eylemin ardından işçiler, “Bu gece direnişimize destek için atan binlerce yürek vardı yanımızda. Biz bütün samimiyetimizle o yürekleri yanımızda hissettik. Twitter’da dünya ve Türkiye gündemlerinde üçüncü sıraya kadar yükseldik. Bu bütün emekçilerin gücüdür. Bu yüzden bizler ‘Birleşen işçiler yenilmezler’ dedik” açıklaması yaptı.

ATAŞEHİR İŞÇİLERİNDEN DESTEK

Direnişe destek ziyaretleri de devam ediyor. Ataşehir Belediyesi’nde işten atılan ve belediyenin önünde 29 gündür direnişlerini sürdüren işçiler, Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası 1 No’lu Şube yöneticileri ile birlikte dün Valfsan işçilerini ziyaret etti. Valfsan işçileri, Ataşehir işçilerine teşekkür ederek, “Tekrar söylüyoruz: Birleşe birleşe kazanacağız. Dayanışma ile kazanacağız” dedi.

ÇALIŞAN İŞÇİLERE BASKI

Diğer yandan Valfsan’da hâlâ çalışmakta olan işçilere, direnişteki işçilerle görüşmemeleri için baskı yapıldığı iddia ediliyor. Direnişteki işçilerden aldığımız bilgilere göre, müdür ve amirler içerideki işçilere “Direnişçiler ile diyaloğa girmeyin, el sallamayın, selam vermeyin, onların sosyal medya paylaşımlarını beğenmeyin” diyerek baskı yapıyor. Servis şoförlerine de “Onların önünden hızlı geçin, servislerin perdelerini çekin, direniştekilerle göz teması kurmayın” talimatı verildiği öne sürülüyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız