birgün

16° HAFİF YAĞMUR

YEŞİL BİRGÜN 05.09.2020 15:31

"Vali sağlığı düşünüyorsa, eylemi değil termik santralleri durdursun"

"Vali sağlığı düşünüyorsa, eylemi değil termik santralleri durdursun"

Biga Ekoloji ve Yaşam Platformu’nun, 6 Eylül'de Karabiga, 7 Eylül'de Çanakkale'de düzenlemek istediği “Termik Öldürür Eylemi”nin Çanakkale Valiliği tarafından yasaklanması üzerine açıklamada bulunan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Valiliğin derdi halk sağlığı olsaydı termik santralleri durdurdu. Ancak, böyle olmadığını çok iyi biliyoruz” yorumunda bulundu.

VALİLİK ŞİRKETLERE ÇALIŞIYOR

Öztunç açıklamasında, “Çanakkale’de kurulmak istenen maden projeleri ve termik santral projeleriyle ilgili İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından sunulan görüşlerde, madenler ve termik santralların sağlık yönünden tehlikeleri yönünden uyarılmıştır. Ancak, ne Valilik, ne de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu uyarıları dikkate almamıştır. Valilik, şimdi pandemiyi bahane göstererek, şirketlerin değirmenine su taşıyor. Halk sağlığı pandemiden önce de vardı. Mahkemenin kapattığı termik santrali mühürlemek yerine, çalışmalarını ziyaret eden Çanakkale Valisi, maden firmasının reklamı bulunan formalarla bisiklet turları atan Vali yardımcıları. Bizler hepsini takip ediyoruz. Kimse bizi, pandemi bahanesiyle kandırmaya çalışmasın” dedi.

Öztunç, “Vali halk sağlığını dert ediniyorsa, sadece Çanakkale İl sınırında sayısı 20’yi aşkın termik santral projesi planlanıyor. Çanakkale Biga ve Lapseki ilçeleri sınırlarında yapılmak istenen 11 adet termik santralin birbirlerine olan mesafeleri yaklaşık 27 km. Karabiga beldesi sınırları içerisinde 6.6 km’lik mesafe içerisinde 4 ayrı termik santral projesi planlanıyor. Vali Bey önce, bu meseleyle ilgilensin” ifadelerini kullandı.

FOSİL YAKITLARDAN VAZGEÇİLMELİ

CHP Doğa Hakları olarak, iklim krizinin çözümü için iklim adaletinin tesis edilmesi gerektiğini düşündüklerini ileten Öztunç, “İklim değişikliğiyle ilgili eylem planı bulunmayan AKP İktidarı, kömür ve fosil yakıta dayalı enerji modellerini, termik santralleri tercih etmektedir. 2020’nın ilk gününde kapatılan termik santraller, yeniden faaliyete sokulmaya çalışılmaktadır. Fosil yakıtlardan tamamen vazgeçilerek, adil dönüşüm prensibiyle doğaya zarar vermeyen, doğa haklarını ihlal etmeyen bir yaklaşımla temiz, erişilebilir enerji kaynaklarına geçiş sağlanması için mücadeleyi bırakmayacağız” dedi.