birgün

13° PARÇALI BULUTLU

KADIN 10.03.2020 16:22

Vali Sonel, Gülistan Doku'yu arama çalışmaları ile ilgili son durumu paylaştı

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, 66 gündür haber alınamayan Gülistan Doku'yu arama çalışmaları ile ilgili son durumu paylaştı. Sonel, İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen 4 kişilik ekibin çalışmalarına devam ettiğini öte yandan henüz Doku'ya ait biz ize rastlanmadığını kaydetti

Vali Sonel, Gülistan Doku'yu arama çalışmaları ile ilgili son durumu paylaştı

5 Ocak'ta kaybolan üniversite öğrencisi Gülistan Doku'yu arama çalışmaları devam ediyor. Doku'yu arama çalışmaları ile ilgili bilgi veren Tunceli Valisi Tuncay Sonel, "66 gündür sürdürülen arama çalışmalarımızda şu ana kadar bir netice alınamadı" ifadelerini kullandı.

Sonel ayrıca, İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen 4 kişilik uzman ekibin de çalışmalara devam ettiğini kaydetti.

Sonel'in açıklamaları şu şekilde:

"Kayıp kızımızın bulunması için Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza bağlı arama kurtarma ekipleri, Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Jandarma Sualtı Arama Kurtarma (SAK) timleri, polis dalgıçlarımız, büyükşehir belediyelerimizin itfaiye personeli gibi Türkiye'nin en profesyonel ekiplerini ilimize getirterek çalışmalarımızı aralıksız sürdürdük. Her türlü olumsuz hava koşuluna rağmen 66 gündür sürdürülen arama çalışmalarımızda şu ana kadar bir netice alınamadı. Bilindiği gibi kayıp vakalarında arama çalışmaları belli bir süreden sonra sonlandırılması gerekiyordu fakat biz kızımızın bulunması için AFAD ekiplerimiz, gönüllerimiz, çeşitli kentlerin Emniyet Müdürlüğü dalgıç ekipleri, SAK ve İl Jandarma Komutanlığı arama kurtarma ve iz takip köpeklerimizle arama çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

Olayın aydınlatılması için İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu tarafından Emniyet Genel Müdürlüğünden görevlendirilen 4 kişilik uzman ekip ilimize geldi ve çalışmaları devam ediyor. Ayrıca Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığımız, İl Emniyet Müdürlüğümüz de çalışmalarını aralıksız sürdürüyor."

ARAMA ÇALIŞMALARINDA 66.GÜN

Doku'nun bulunması için İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinesinde Uzunçayır Baraj Gölü'nde sürdürülen arama çalışmalarına, Diyarbakır Jandarma Komutanlığı Sualtı Arama Kurtarma (SAK) ekipleri, AFAD gönüllüleri ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri de arama kurtarma ve iz takip köpekleriyle katıldı.

Baraj gölünde görüş mesafesinin yetersiz olması nedeniyle dalış yapamayan ekipler, botlarla göl yüzeyinde geniş çaplı arama gerçekleştirdi.

İz takip ve arama kurtarma köpekleriyle kıyılarda gün boyu sürdürülen arama çalışmalarında bugün de Doku'ya ait herhangi bir ize rastlanmadı.

tunceli-valisi-sonel-gulistan-doku-yu-arama-calismalari-ile-ilgili-son-durumu-paylasti-699205-1.

NE OLMUŞTU?

Kızları Gülistan Doku'dan 5 Ocak'ta haber alamayan ailesi, memleketleri Diyarbakır'dan gelerek 6 Ocak'ta İl Emniyet Müdürlüğüne kayıp başvurusunda bulunmuştu. Genç kızın arkadaşlarıyla görüşen ve cep telefonu sinyallerini izleyen ekipler, Doku'yu bulmak için çalışma başlatmıştı.

Ailesi, Doku'nun kaldığı öğrenci yurdundaki odasında buldukları intihar mektubunu savcılığa teslim etmişti. Doku'nun intihar ettiği değerlendirilen yerde genç kıza ait bazı notlar, resmi evrak ve makas bulunmuştu.

AA-İHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız