birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

YAŞAM 05.12.2020 07:43

Validebağ’da anıt ağaçlar tehlikede: Bakım değil budama!

Validebağ’da anıt ağaçlar tehlikede: Bakım değil budama!

DİLARA ŞİMŞEK

İSTANBUL’un Üsküdar ilçesinde bulunan Validebağ Korusu’nun millet bahçesine dönüştürülmek istenmesiyle ilgili Validebağ Gönüllüleri’nin açtığı dava sürüyor.
1990’lı yıllardan bu yana rant heveslilerinin iştahını kabartan koruda önceki gün anıt ağaçlar ‘bakım’ adı altında budandı.

Validebağ Gönüllüleri’nin uğraşları sonucunda ağaçların budanması durduruldu.

Validebağ Gönüllüleri Derneği’nden Arif Belgin, koruda ağaçlar için nöbet tutmaya başladıkların söyledi: “Ağaçları budayan görevlilere ağaçlara dokunmaları için koruma kurulundan onay alıp almadıklarını sorduk. Belediyeden sözlü onay aldıklarını söylediler ancak sözlü onay verme hakları yok çünkü yazılı bir belge olması gerekiyor.”

Anıt ağaçlar kurumuş olsa bile dokunulmasının suç olduğunu dile getiren Belgin, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2018 yılında korudaki ağaçların envanterini çıkardı. Bu anıt ağaçlar tescillendiyse Üsküdar Belediyesi anıt ağaçlara dokunarak suç işliyor demek. Bu nedenle suç duyurusunda bulunacağız.”

Anadolu yakasının en büyük doğal yeşil alanlarından birisi olan Validebağ Korusu hem tarihi hem doğal SİT alanı olarak 1. derece koruma altında.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol