birgün

11° AÇIK

Validebağ’da belediyeden ‘kaptı kaçtı’ ot biçme çalışması: Yurttaşlar karşı koydu

Validebağ Korusu’nda 100'den fazla Üsküdar Belediyesi çalışanı, Koruma Kurulu’nun kararı olmadan otsu bitkileri biçmeye başladı. Belediye çalışanlarına Validebağ için mücadele eden yurttaşlar engel olmaya çalıştı. Yurttaşlar ot biçme işleminin, korunun hukuki statüsüne aykırı olduğunu vurguladı.

ÇEVRE 10.08.2021 13:52
Validebağ’da belediyeden ‘kaptı kaçtı’ ot biçme çalışması: Yurttaşlar karşı koydu
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

İstanbul Anadolu Yakası’nın en büyük doğal yeşil alanlarından Validebağ Korusu’nda talana karşı mahallelinin nöbeti devam ediyor.

Üsküdar’da bulunan 1’inci Derece Doğal Sit Alanı olan tarihi ve kültürel yapıları içinde bulunduran Validebağ Korusu’nda AKP’li Üsküdar Belediyesi çalışanları tarafından kontrolsüz bir şekilde ot biçildi.

100'den fazla belediye çalışanı, koruya ot biçmek için dağıldı. Duruma tepki gösteren mahalleli, konuyu İstanbul 6. No’lu Koruma Kurulu Başkanlığı’na taşıdı. Ot biçme işleminin bölgenin hukuki statüsüne ve yürütmenin durdurulması kararlarına aykırı olduğunu vurgulayan mahalleli, Koruma Kurulu kararının gerekliği olduğunu belirterek bu talanın durdurulmasını talep etti.

validebag-da-belediyeden-kapti-kacti-ot-bicme-calismasi-yurttaslar-karsi-koydu-908675-1.

Korunun bazı yerlerinde, otlar biçildikten sonra canlılara ait yumurtaların açıkta kaldıkları görüldü.

Son günlerde ülkede yaşanan orman yangınlarına da dikkat çekilen dilekçede, ot biçimi esnasında artan yangın riskine de vurgu yapıldı.

Yaşam savunucuları “Binlerce canlıya ev sahipliği yapan bu bitkiler teknik ormancılık anlayışıyla biçilemez. Motorlu araçlarla ‘temizlemek’ için gelenler, sit alanı olan korumuzdaki endemik bitkilere, yeşil otsulara, yaban hayatına zarar veriyor” dedi.

VALİDEBAĞ HALKINDAN AÇIKLAMA

Üsküdar Belediyesi'nin suç işlemeye devam ettiğini vurgulayan Validebağ Halkı, "Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen 1. derece doğal SİT alanı olan Validebag Korusu'nda izinsiz hiçbir işlem yapamayacağını biliyor. Ayrıca Koru'da her türlü işlemi engelleyen 2 ayrı mahkeme kararı da kendisine çoktan tebliğ edildi. Bunu 5 gün önce Validebağ Korusu'nun geleceği çalıştayına katılan kendi ekibi "hukuka saygılıyız, yürütmeyi durdurma kararlarına uyacağız " diyerek tüm katılımcılara duyurdu" ifadelerine yer verdi.

validebag-da-belediyeden-kapti-kacti-ot-bicme-calismasi-yurttaslar-karsi-koydu-908808-1.

" Ancak Koru'da "teknik ormancılık faaliyeti" yürütmelerinin engellenemeyeceğini de savundular. Konunun uzmanları bunun neden yapılamayacağını, gerekçeleriyle açıkladılar" denilen açıklamada şunlar söylendi:

"Bütün bu hukuki gerekçelere rağmen bu sabah saat 8'de Üsküdar belediyesi 100'ü aslın personelini, bir o kadar polisle Koru'ya sokarak, kanunsuz ot biçme faaliyetine başladı. Son günlerde halkın yangın konusundaki hassasiyetini suistimal ederek, yangın önleme bahanesiyle yapılan işlem sonucu Koru'nun ekosistemi ağır zarar görmüş, onlarca yaban hayvanı kaybedilmiş, kelebekler, kuşlar, küçük memeliler yuvalarından edilmiştir. Bunun sonucunda yangın riski azalmamış, tam tersi biçilen parçaların alanın her yanına yayılıp kuruyacak olmasıyla daha da artmıştır. Makineler için kullanılan benzini pet şişelerde hiçbir önlem almadan taşıyan işçilerin yarattığı fiili risk de cabası.

Yangın tehdidini bu kadar önemsiyorsanız alanın yangından korunması için önlem alma görevinizi yerine getirin: Çalışmayan yangın hidrantlarını çalışır hale getirin Alanda yangına yol açabilecek, mercek görevi gören pet şişe, cam kırıklar' ve çöpleri toplayın Otsu bitkilerin olduğu yamacı sulayarak yangından korumak için talep ettiğimiz suyu sağlayın. Gösteri amaçlı diktiğiniz ama bakmadığınız fidanları bile havza halkı evinden su taşıyarak suluyor.

Yangın olmayan Akbelen Ormanında yangın bahanesiyle nasıl ağaç kesiliyorsa, bugün Validebağ Korusu'nda da aynı bahaneyle ot biçilmektedir. Bunun bir sonraki adımı yangın çıkmasın diye tüm ormanları ve yeşil alanları kesip yok etmek midir?

Bugün öldürdüğünüz kirpilerin, yuvalarından ettiğiniz için kaçışan çekirgelerin hatta burada size karşı çıkan bunca insanın yaşam hakkına saygı duymuyorsunuz ama hak verilmez alınır. Gücümüzü haklılığımızdan alıyoruz, yaşam alanımızı savunmaya devam edeceğiz.

Tekrar ediyoruz, bu yaptığınız suçtur, hukuksuzdur, derhal bu keyfi uygulamayı durdurun, asli görevlerinizi yapın.

Validebağ Korusu, otsu bitkileri, ağaçları, çatılan, yaban hayatı, deresi ve tüm canlılarıyla ekolojik bir bütündür, bu ekosisteme zarar verecek, Koru'yu koru olmaktan çıkaracak her adımınızda karşınızda olmaya devam edeceğiz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol