birgün

21° AÇIK

ÇEVRE 14.12.2016 00:02

Validebağ Korusu'nda 100 metrekareyi geçmeyen yapılara izin verildi!

Validebağ Korusu'nda 100 metrekareyi geçmeyen yapılara izin verildi!

UĞUR ŞAHİN / @uugurs
ugursahin@birgun.net

1'nci Derece Doğal SİT Alanı olan İstanbul'un Üsküdar ilçesindeki Validebağ Korusu'nda, 100 metrekareyi geçmeyecek yapıların inşasına izin verildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun kararıyla birlikte, koruya demonte yapılar inşa edilebilecek.

Twitter hesabından açıklama yayımlayan Validebağ Gönüllüleri, karara karşı mücadele edeceklerinin altını çizerek, Validebağ Korusu'nun SİT alanı olduğunu dikkat çekti. Validebağ Gönüllüleri'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Bugün bir kez daha, sizlerdeki Validebağ Korusu düşüncesinin "rant sevdası" olduğunu gördük. 13 Aralık 2016 tarihli İBB komisyon kararına göre Validebağ Korusu'nda 100 metrekareyi geçmeyen demonte yapıların önü açıldı. Ancak bilinmelidir ki Validebağ Korusu "1. Derece Doğal Sit" alanıdır."

Koru koru olarak kalacak!

Konuyu yargıya taşıyacaklarını belirten Validebağ Gönüllüleri, 18 yıldır mücadele ettiklerini hatırlatarak, " Sizlerin koruyu gelir adı altında ticarethaneye çeviren zihniyeyinize karşı, yasal hakkımız olan protesto ve dava hakkımızı kullanacağız. Ve bilinmelidir ki sizlerin rant hayali yerine bizlerin çocuklarımıza emanet olarak bırakacağımız koru gerçeği asla değişmeyecektir. Tüm yurttaşlar olarak diyoruz ki: Gözümüz üzerinizde! Koru koru olarak kalacaktır." dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız