birgün

23° AÇIK

SİYASET 31.07.2020 08:15

Valilik ABB’nin yardım kampanyasına göz dikti: Bunun adı ‘gasp’tır

Ankara Valiliği, ABB’nin salgın nedeniyle başlattığı yardım kampanyasında toplanan 3,5 milyon TL’nin Hazine'ye aktarılmasını istedi. CHP’li Murat Emir, hukuki sürecin devam ettiğinin altını çizerek, “Yargı son sözü söylemeden böyle bir karar alınması ancak ‘Paraları gasp etmek’ şeklinde tanımlanabilir” dedi.

Valilik ABB’nin yardım kampanyasına göz dikti: Bunun adı ‘gasp’tır

Mustafa M. Bildircin

Ankara Valiliği, koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik güçlük yaşayan yurttaşlara yardım amacıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce (ABB) başlatılan bağış kampanyasında toplanan 3,5 milyon TL’nin kamuya geçirilmesi gerektiği yönünde rapor hazırladı.

Çankaya Kaymakamlığı’na gönderilen raporda, bağış hesabındaki 3,5 milyon TL’nin kamuya geçirilmesine yönelik işlemlerin tamamlanması talep edildi.

Ankara Valiliği’nin, bloke konulan bağış hesaplarına ilişkin yargı süreci sürerken böyle bir karar alması tepki çekti. CHP Ankara Milletvekili Emir, “Valiliğin yaptığı şey ancak ‘Parayı gasp etmek’ şeklinde tanımlanabilir” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Bağış hesaplarına bloke konulmasını ve Ankara Valiliği’nin raporunu BirGün’e değerlendiren CHP’li Emir, “Bu kararda tamamıyla bir hukuksuzluk söz konusu” dedi. Paraların, yurttaşlarca ABB üzerinden yine yurttaşlara yardım yapılsın diye verildiğinin altını çizen Emir, “Dolayısıyla henüz hukuki süreç devam ediyorken valiliğin bu paralara el koyması, ancak ‘Gasp’ kelimesi ile tanımlanabilir” ifadesini kullandı.

PANİĞİN İŞARETİ

Belediye Kanunu’nun belediyelerin bağış kabul edebileceğini açık şekilde tanımladığına dikkati çeken Emir, şunları kaydetti:

valilik-abb-nin-yardim-kampanyasina-goz-dikti-bunun-adi-gasp-tir-762923-1.
Murat Emir

“CHP’li belediyelerin bağış kampanyaları altında ezilen siyasi iktidar, alelacele, ‘Biz Bize Yeteriz’ kampanyası başlatmış ve aynı katılımın sağlanmadığını görerek bu paraya el koymuştu. O işlem de son derece hukuksuz ve haksızdı ama yine de hukuki süreç devam ediyordu. Valiliğin başka işi yokmuşçasına bu kararı alması bir paniğin işareti. Yargı, bu paraların tekrar belediyelere verilmesini talep ederse bu sefer geri dönülemez bir noktaya gelinecek. Belediyelerimizin önüne sürekli hukuk görüntüsü adı altında hukukla ilgisi olmayan yöntemlerle çıkıyorlar.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız