birgün

16° AÇIK

Valilikten Boğaziçi Üniversitesi açıklaması

Boğaziçi'nde polisin öğrencileri darp ederek gözaltına almasına ilişkin açıklama yapan İstanbul Valiliği, "Yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericiler İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin müdahalesiyle dağılmaları sağlanmıştır" dedi. Valilik gece saatlerinde yaptığı açıklamada 159 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

GÜNCEL 01.02.2021 22:15
Valilikten Boğaziçi Üniversitesi açıklaması
Abone Ol google-news

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanmasını protesto eden çok sayıda öğrenci polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını ablukaya alan ve aralarında öğretim üyeleri ile LGBT Kulüp üyesi öğrencilerin de bulunduğu bir grup göstericiye, üniversite özel güvenlik görevlileri tarafından eylemin sona erdirilmesi ve dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuştur. Yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericiler İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin müdahalesiyle dağılmaları sağlanmıştır.

159 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Valilik gece saatlerinde yaptığı açıklamada, toplam 159 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs önünde düzenlenen gösterilerde yapılan tüm uyarılara rağmen eylemi sona erdirmeyen (108), Rektörlüğü ablukaya almak suretiyle bina içinde bulunanların dışarıya çıkmasını engelleyen ve tüm uyarılara rağmen bu eylemlerinden vazgeçmeyen göstericilerden (51) olmak üzere toplam (159) şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğünce gözaltına alınmıştır.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol