birgün

9° AÇIK

GÜNCEL 02.04.2021 17:35

"Van'da köylülere işkence" haberini yapan tutuklu 4 gazeteci tahliye edildi

Van'da iki köylünün helikopterden atıldığı iddiasını haber yapan 4 tutuklu gazeteci tahliye edildi.

"Van'da köylülere işkence" haberini yapan tutuklu 4 gazeteci tahliye edildi

Mezopotamya Haber Ajansı muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile JİNEWS muhabirleri Nazan Sala ve Şehriban Abi’nin “Devlet aleyhine haber yaptıkları” gerekçesiyle 'terör örgütü üyeliğinden' suçlandıkları dava bugün görüldü.

4 gazetecinin yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Mahkeme, tutuklu 4 gazetecinin tahliyesine karar verdi.

9 Ekim’de tutuklanan Bilen, Uğur, Abi ve Sala,11 Eylül’de Van’ın Çatak ilçesinde askeri bir operasyonda gözaltına alınan Osman Şiban ve Servet Turgut adında iki köylünün işkence gördüğü ve helikopterden atıldıkları iddialarını gündeme getirmişti.

JİNEWS’in bir diğer muhabiri Zeynep Durgut da aynı davadan tutuksuz yargılanıyor.

MESLEKİ FAALİYET

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, gazetecilerin çalıştığı haber ajansları ve gazetelerle ilgili şu ifadelere yer verilmişti: "Devletin ve kurumlarının aleyhine haberler yapıldığı, normal şekilde spor, magazinsel veya doğa olayları vs. basın komitesinin perspektifi doğrultusunda olmadığından haberleştirilmediğinin tespit edildiği.”

Gazetecilerin evlerine yapılan baskında el konulan gazetecilik materyalleri, not defterleri, dijital materyallerdeki haber örnekleri, basın kartlarının rengi, haber kaynaklarıyla yaptıkları görüşmeler de suç unsuru olarak iddianamede yer aldı.

Covid-19 tedbirleri kapsamında duruşmaya SEBGİS aracılığıyla katılan gazeteciler, mesleki faaliyetleri nedeniyle yargılandıklarını söyleyerek suçlamaları reddettiler.

Avukatları ise müvekkillerinin iki yurttaşın bir askeri operasyon sırasında gözaltına alındıktan sonra maruz kaldıkları işkenceyi haberleştirdikleri için tutuklandıklarını, mesleki faaliyetlerinin suçlama konusu yapılırken, işkence ile ilgili haberlerin görmezden geldiğini söyleyerek bu dosyada gazeteciliğin ve basın özgürlüğünün yargılandığını savundular.

Mahkeme, gazetecilerin tahliyesine karar verdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol