birgün

27° AÇIK

Van Gogh'un 135 yıl önce yaptığı resim ortaya çıktı

Dünyaca ünlü Hollandalı ressam Van Gogh’un Paris’te çizdiği tablosu 100 yıl sonra ortaya çıkarıldı. Ünlü ressamın 1800'lü yılların sonlarına doğru yaşadığı Paris'te yaptığı eserin adı, "Montmartre'da Bir Sokak Manzarası" olarak biliniyor.

AVRUPA 25.02.2021 14:13
Van Gogh'un 135 yıl önce yaptığı resim ortaya çıktı
Abone Ol google-news

Hollandalı ressam Van Gogh’un 1886-87 yılları arasında Fransa’nın başkenti Paris’te yaşadığı dönemlerde yaptığı "Montmartre'da Bir Sokak Manzarası" adlı tablosu 1 asır sonra gün yüzüne çıkarıldı.

Hollandalı ressamın 1886-87 yılları arasında kardeşi Theo ile beraber yaptığı resim, 1920'de Fransız bir aile tarafından satın alındığından beri görücüye çıkarılmamıştı. Montmartre'da Bir Sokak Manzarası tablosunun, 25 Mart'ta Sotheby's'in Paris, New York, Hong Kong ve Londra'daki ekipleri tarafından açık artırmayla satılması bekleniyor.

van-gogh-un-100-yil-sonra-yeni-bir-eseri-ortaya-cikti-845704-1.

VAN GOGH’UN PARİS RESİMLERİ PROVENCE’DAKİLER KADAR İLGİ ÇEKMİYOR

O tarihe kadar Sotheby's'in Paris, Amsterdam ve Hong Kong'daki müzayedelerinde sergilenecek tablonun, 5 ile 8 milyon Euro arasında bir fiyata satılması bekleniyor. Sanat uzmanları, Van Gogh'un Paris resimlerinin Provence'dakiler kadar ilgi çekmediğini, bu nedenle satış fiyatı olarak onların seviyesine erişemeyeceğini tahmin ediyor.

Sotheby'nin empresyonist sanat departmanı yöneticisi Aurelie Vandevoorde, Van Gogh’un 1 asır sonra sergiye çıkarılacak eseri için, "Montmartre serisindeki resimler nadirdir. Her yerde bulunan büyük Van Gogh koleksiyoncularından ve belki de kurumlardan büyük bir ilgi uyandırması muhtemeldir" ifadelerini kullandı.

Mirabaud Mercier evinin müzayedecisi Claudia Mercier, resmin, sanatçının en büyük koleksiyonlarının bulunduğu Amsterdam'da sergileneceğini ve esere gerçek ilgi gösteren Van Gogh Müzesi tarafından inceleneceğini belirtti.

“PASTORAL TARAFA DAHA DUYARLIYDI”

Tabloyu, "19’uncu yüzyılın sonunda Montmartre'a bir tanıklık" olarak tanımlayan Vandevoorde'a göre, "Parisliler Moulin de la Galette parkında yürüyüşe çıkar ve eğlenirlerdi ancak Van Gogh, kabarelerin performansından çok pastoral tarafa daha duyarlıydı" dedi.

2017 yılında Van Gogh'un 1889 tarihli bir tablosu New York'taki Christie's Müzayede Evinin düzenlediği açık artırmada 81 milyon dolara alıcı bulmuştu.

Van Gogh 1888'de güney Fransa'daki Provence bölgesinde kısa süre yaşadıktan sonra Temmuz 1890'da Paris yakınlarındaki Auvers-sur-Oise'da 37 yaşındayken hayatını kaybetti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol