birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Van Gölü buz tuttu

Yaşanan kuraklıktan dolayı suyu büyük oranda çekilen Van Gölü'nün yüzeyi, dondurucu soğukların etkisiyle kısmen buz tuttu.

YEŞİL BİRGÜN 21.01.2022 13:24
Van Gölü buz tuttu
Abone Ol google-news

Son yılların en soğuk kışının yaşandığı Van'da, hava sıcaklığının mevsim normallerinin altında seyretmesi günlük yaşamı da zorlaştırdı.

Hava sıcaklığının gece sıfırın altına 30, gündüz de 10 dereceye kadar düştüğü kentte, suyu tuzlu ve sodalı olan Van Gölü'nün bazı bölgeleri buzla kaplandı.

Gölün donması karşısında şaşkınlık yaşayan vatandaşlar, yüzeyde oluşan 30-40 metrelik buz tabakasının üzerinde yürüdü, fotoğraf çekti.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Akkuş, AA muhabirine, kentte bu yıl mevsim şartlarının ağır geçtiğini söyledi.

van-golu-buz-tuttu-970884-1.

Kuru soğukların etkisini artırdığını belirten Akkuş, hava sıcaklığının giderek düşmesine bağlı olarak gölün derinliği az olan bölümlerinde buz kütlelerinin oluştuğunu aktardı.

Sıcaklığın bu şekilde devam etmesi durumunda buzlanmanın artacağını ifade eden Akkuş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu sene göldeki su seviyesinin düşmesiyle sığ alanların yüzdelik olarak oranı arttı. Bu sebepten dolayı bazı kıyı kesimlerinde ciddi buzlanmalar görüyoruz. Muradiye ilçesindeki Bendimahi Çayı'nın döküldüğü kıyılarda son yıllarda hiç şahit olmadığımız kadar geniş alanların buzla kaplandığını görüyoruz. Van Gölü'nde suyun PH değeri 9,5-9,8 civarında. Tuzluluğu oldukça yüksek. Fakat hava sıcaklığının oldukça düşük olması bu alanlarda da donmayı beraberinde getiriyor."

van-golu-buz-tuttu-970885-1.

Van Gölü kıyısındaki Ovapınar Mahallesi sakinlerinden Selahattin Koç ise 50 yıldır bölgede yaşamasına rağmen bu dönemdeki kadar soğuk hava yaşamadıklarını söyledi.

Soğuk hava nedeniyle dışarı bile çıkamadıklarını dile getiren Koç, "İlk kez gölün donduğunu gördük ve çok şaşırdık. Çünkü göl suyu hem sodalı hem de tuzludur. Önceki gün eksi 38 dereceyi gördük. Arabam dondu ve çalıştıramadım." dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol