birgün

10° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Varank, Prof. Dr. Ayşe Ayata'yı hedef aldı: Üniversite zihniyetinizi alaşağı ettik

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ODTÜ'den Prof. Dr. Ayşe Ayata'nın kendisini kıyafetleri sebebiyle 'toplum dışı' ilan ettiğini öne sürerek, "Biz sizin o üniversite anlayışınızı alaşağı ettik. Üniversiteleri ideolojilerin arka bahçesi olmaktan çıkarıp özgürleştirdik" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 24.11.2022 10:44
Varank, Prof. Dr. Ayşe Ayata'yı hedef aldı: Üniversite zihniyetinizi alaşağı ettik
Abone Ol google-news

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmeleri sırasında soruları yanıtladı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden (ODTÜ) Prof. Dr. Ayşe Ayata'nın kendisini kıyafetleri nedeniyle 'toplum dışı' ilan ettiğini öne sürerek AKP iktidarının 'faşist üniversite anlayışını yıktığını, tek tipçi zihniyeti alaşağı ettiğini' iddia etti.

CHP'li vekillerin bu sözlere itiraz etmesi üzerine Varank, 1999'da ODTÜ'den mezun olduğunu belirterek "Üniversiteleri ideolojilerin arka bahçesi olmaktan çıkarıp özgürleştirdik" ifadelerini kullandı.

ODTÜ'deki bir anısını anlatarak ODTÜ'den Prof. Dr. Ayşe Ayata'yı hedef alan Varank, "28 Şubat'ın en cafcaflı zamanlarında ODTÜ'de okudum. ODTÜ'ye ilk bininci sıralamada girdim. ODTÜ'de ilk dersimi, siyaset sosyolojisi dersimi kimden aldım biliyor musunuz? CHP için çok önemli olan Ayşe Ayata'dan aldım. İlk derste Ayşe Ayata ne yaptı? Bütün arkadaşlarımızla oturuyoruz, bana, 'Sen ayağa kalkabilir misin?' dedi. Hangi okuldan mezun olduğumu sordu. 'İstanbul İmam Hatip' dedim. 'Şu giydiğin gömleğe ve pantolona bir bak. Bir de başka insanlara bak. Senin gibi burada giyinen başka bir insan var mı?' dedi. Ben de 'Benim gibi onlar da pantolon gömlek giyiyor.' dedim. 'Hayır, sen onlardan farklı giyiniyorsun. Biz buna sosyolojide ne diyoruz biliyor musun? Toplum dışı olmak diyoruz.' dedi. Bunu bana kim yaptı biliyor musunuz? O sizin çok değer verdiğiniz 1995'te milletvekili adayı yaptığınız Ayşe Ayata yaptı. İşte biz sizin o üniversite anlayışınızı alaşağı ettik. Yeni üniversite zihniyetini inşa ettik" iddialarında bulundu.

Öğrenciliği döneminde kendisi gibi düşünen öğrencilerin, 'üniversitede kampüse giremesin' diye "Kimlik kartlarında sakal istemiyoruz" denildiğini kaydeden Varank, "Bütün arkadaşlarımız sakallarını kesti. Başvuruda bir tane fazla fotoğraf verdiğim için kampüse girebildim. Kapalı devre üniversiteler yaratıyordunuz. Biz bunları yıktık" ifadesini kullandı.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol