birgün

11° KAPALI

‘Vatandaş aşı kuyruğunda aşılar depolarda’ iddiası

YAŞAM 30.09.2022 06:30
‘Vatandaş aşı kuyruğunda aşılar depolarda’ iddiası Fotoğraf: Depo Photos
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, iki firmanın ücretli grip aşısı getirdiğini ancak bunların depolarda bekletildiğini öne sürerek “Vatandaş eczaneye gidiyor, eczacı vatandaşın kimlik numarasını sisteme işleyip ücreti karşılığında grip aşısını depodan alabiliyordu. Ancak Sağlık Bakanı, bu sistemin bu yıl için hizmete açılmasına yönelik talimatı vermediği için sistem işlemiyor ve vatandaş ücreti karşılığında da aşıya erişemiyor. Sağlık Bakanlığı, her yıl olduğu gibi bu yıl da grip aşısının tedarikinde ve dağıtımında sorunlar yaşıyor” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün 65 yaş üstü ve yüksek riskli kronik hastalığı olan yurttaşlar için grip aşısının e-nabız sisteminde tanımlandığını duyurdu. Emir, grip aşısında yaşanan sorunları TBMM gündemine taşıyarak, Bakan Koca'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Yurttaşlar grip aşısı bulamazken, yurtdışından getirilen yüz binlerce doz aşının bürokratik engeller nedeniyle depolarda bekletildiğini söyleyen Emir, özetle şu değerlendirmeleri yaptı: “Bu yıl da aşı yetersiz olacağı için skor sistemi getirildi. Yani hastalar risk durumuna göre kategorilendirilecek ve öncelikli olarak kronik hastalığı bulunanlar ile 65 yaş üstü olanlar ücretsiz aşı alabilecek. Ancak burada da uygulamada sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Çünkü Sağlık Bakanlığı hem Reçetem Bilgi Sistemi hem de SGK’nın Medula sisteminden reçete üretilmesi şartı getirdiği için vatandaşın ücretsiz grip aşısına ulaşması daha da zorlaşmış oldu. Diğer yandan farklı iki firma da geri ödeme kapsamında olmayan ve vatandaşa ücreti karşılığında verilebilecek grip aşısı getirdi. Bu şekilde yüz binlerce doz aşı, şu anda depolarda bekletiliyor. Vatandaş eczaneye gidiyor, eczacı vatandaşın kimlik numarasını sisteme işleyip ücreti karşılığında grip aşısını depodan alabiliyordu. Ancak Sağlık Bakanı, bu sistemin bu yıl için hizmete açılmasına yönelik talimatı vermediği için sistem işlemiyor ve vatandaş ücreti karşılığında da aşıya erişemiyor. Sağlık Bakanlığı, elindeki aşının dağıtım ve uygulanmasına yönelik organizasyonu bile sağlıklı bir şekilde yerine getiremiyor."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun