birgün

30° AÇIK

AVRUPA 25.03.2021 13:51

Vatikan'ın ‘eşcinsel evliliklerin kutsanamayacağı’ kararına Alman ilahiyatçılardan itiraz

Vatikan'ın "eşcinsel evliliklerin kutsanamayacağı" kararına itiraz eden Alman ilahiyatçılar “Herkesin evinde hissettiği açık bir kilise olmak istiyoruz” dedi.

Vatikan'ın ‘eşcinsel evliliklerin kutsanamayacağı’ kararına Alman ilahiyatçılardan itiraz

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Amanya'dan Katolik İlahiyatçılar, Vatikan'ın "Katolik kilisesinin eşcinsel evlilikleri kutsayamayacağı" kararına karşı harekete geçti.

Münster Üniversitesi Katolik İlahiyat Fakültesi tarafından yayımlanan açıklamaya göre, Vatikan'ın "erkek egemen zihniyeti" yansıtan bu kararı "eşcinsellere ve onların yaşam tarzlarına karşı ayrımcılık" anlamına geliyor.

CNN'in haberine göre, "Kendilerini bu pozisyondan kararlı bir şekilde uzaklaştırdıklarını" belirten 266 ilahiyatçının imzaladığı bu açıklamada, Vatikan'ın kararının teolojik derinlikten yoksun olduğu belirtiliyor.

Vatikan'ın 15 Mart tarihli eşcinsel birlikteliklerin kutsanamayacağı yönünde kararına ilişkin açıklamada, eşcinsel evliliklerin yeniden değerlendirilmesi ve kilisenin cinsel ahlakının geliştirilmesi ihtiyacı olduğu vurgulandı.

Bavyera'dan teolog Christoph Lentz ise "Her kim ve nasıl olursa olsun kutsamak için buradayız" diye belirterek, "Herkesin evinde hissettiği açık bir kilise olmak istiyoruz" şeklinde sözlerine devam etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol