birgün

30° AÇIK

GÜNCEL 22.11.2019 17:42

Vedat Milor: Tezim ABD'de en iyi tez seçildi ama Türkiye'de kimse haber yapmadı

Vedat Milor, ekonomik planlama üzerine yaptığı doktora tezinin ABD’de en iyi tez seçildiğini ve Türkiye'de hiç kimsenin bu durumu haber yapmadığını söyledi

Vedat Milor: Tezim ABD'de en iyi tez seçildi ama Türkiye'de kimse haber yapmadı

Gastronomi yazarı ve TV programcısı Vedat Milor, 1990 yılında sosyoloji doktorası yaptığı sırada Türkiye, Fransa ve Güney Kore’de ekonomik planlama üzerine yaptığı doktora tezinin ABD’de en iyi tez seçildiğini ve Türkiye'de hiç kimsenin bu durumu haber yapmadığını dile getirdi.

TRT-2'de yayınlanan 'Anjelika Akbar ile Sesler’ programına konuk olan Milor, "Mesleğinizi tam olarak nasıl tanımlarsınız?" sorusuna "Yeme içme benim için daha çok araç oluyor. Kültürel, sosyolojik gözlemler, farklı ülkelerin kıyaslanması ve anlatılması demek. Ama bu durum bende hobi olarak başladı. Yoksa uzun zaman öğretim üyeliği yaptım sosyoloji ve kamu yönetimi bölümünde. NTV’deki program başladıktan bir süre sonra ikisini bir arada yapamadığım için istifa ettim, yani emekli öğretim üyesiyim diyebilirim" diyerek cevap verdi.

1990 yılında ABD'de sosyoloji doktorası yaptığı sırada Türkiye Fransa, Güney Kore’de ekonomik planlama üzerine yaptığı doktora tezinin Amerika’da en iyi tez seçildiğini söyleyen Vedat Milor, o dönemde hiç kimsenin bu durumu haber yapmadığını dile getirdi.

"İÇİMDE KALMIŞTI, SÖYLEDİM RAHATLADIM"

"Türk gencinin doktora tezi Amerika’da en iyi tez seçildi ve önemli bir şey yaptım' dedim. Türkiye’de hiç kimse bunu haber değeri olarak görmedi ve yayınlamadı. Kimse öğrenemedi. İsterdim ki bir gazete yayınlasın" diyen Milor, o dönemdeki duygularını şöyle anlattı:

"Genç öğretim üyesi olmak üzereyim, planlaması nasıl olmalıdır, Türkiye’ye nasıl faydası olur vs hiçbir değer görmedi. Fakat 'Menemen soğanlı mı soğansız mı olur?’ diye soruyorsunuz, ankete 500 bin kişi katılıyor. Bu da bizim enteresan bir durumumuz. Baktım ki ne yaparsanız yapın değeri yok. Sonra garip garip haberler çıkıyor. ‘Falanca gelmiş Türk erkeklerini yakışıklı bulmuş’ çok büyük haber olur ama Türk gencinin tezinin Amerika’da en iyi tez seçilmesinin haber değeri yok. Bu kadar sene sonra içimde kalmıştı, söyledim rahatladım."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız