birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Veli-Der Başkanı Yılmaz: Okullar, velilerden 40 bin TL'ye kadar para istiyor

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Başkanı Ömer Yılmaz, okul kayıtlarında velilerden çeşitli adlar altında yüksek miktarda 'bağış' istendiğini belirterek, “Bu paralar dudak uçuklatır cinsten. Bazı bölgelerde 40 bin liralara kadar çıkmakta” dedi. Yılmaz, velilere kendilerinden istenen parayı ödememeleri, Milli Eğitim Bakanlığı’na da okulların bütçesini artırma çağrısında bulundu.

EĞİTİM 29.08.2022 14:13
Veli-Der Başkanı Yılmaz: Okullar, velilerden 40 bin TL'ye kadar para istiyor
Abone Ol google-news

Veli-Der Başkanı Ömer Yılmaz, yeni eğitim öğretim yılının başlamasına günler kala okul kayıtlarında velilerden çeşitli adlar altında istenen kayıt parasını gündeme getirdi.

Yılmaz, "Okullarda yapılan bu kayıtlarda öğrenci velilerinden okulların ihtiyaçlarına istinaden çeşitli kalemler altında bağış ve paralar istenmekte. Bu paralar dudak uçuklatır cinsten. Bazı bölgelerde 30-40 bin liralara kadar çıkmakta. Anayasanın 42. maddesi eğitimin ücretsiz, eşit bir şekilde bütün çocuklara sağlanacağını güvence altına almıştır. Durum bu iken okullarda bu ücretlerin talep edilmesini kabul etmiyoruz" dedi.

"Öğrenci velilerine de sesleniyoruz. Bu paraları ödeyerek okul yönetimlerini teşvik etmeyiniz" diyen Yılmaz, okullar için ayrılan ödeneğin yetersiz olduğunu söyledi.

Yılmaz, "Okullara ayrılan ödenekler her yıl güncellenmeli ve her ay okullara yollanarak özellikle okulun giderlerinin buralardan karşılanması gerektiğini düşünüyoruz. Yoksa okul yönetimleri bunları çeşitli kalemler altında velilerden talep etmekte. Hatta okul aile birliklerine bile bu paralar yatırılmıyor artık. Çeşitli servis giderlerine, başka kalemler altında okullara alınıyor. Neden böyle yapılıyor, çünkü müfettişler buraları da kontrol ediyor. Bütün bunlara zemin hazırlamamak öne eğitimin bütçesinin ilk önce artırılması, daha sonra okullara verilecek katkı paylarının güncellenerek dağıtılması gerekir. Bu dağıtımda da özellikle yoksul bölgelerden başlanılmalıdır" dedi.

"VELİLERİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ AÇLIK SINIRININ ALTINDA"

Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:

"Her yıl veliler için çile ayı olmakta bu ay. Bu ayın karşılığı bizde bütçemizin yüzde 30-40’lara kadar çıkması demek. Diğer bir talebimiz de okullar başlamadan önce kamu çalışanlarına devlet, özel sektör çalışanlarına şirketler eğitim ödeneği vererek çalışanlarına bu süreci velilerin daha kolay atlatmasını sağlayabilir. Çünkü velilerin büyük bir bölümü açlık sınırının altında. Bir diğer bölümü ise yoksulluk sınırı altında. Öğrenci Veli Derneği olarak bütün velilere sesleniyoruz eğer bu konuda problem yaşıyorsanız mutlaka bize ulaşın. Çünkü derneğimiz sizlerin ve çocuklarımızın eğitim hakkını savunmaya devam edecektir."

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun