birgün

-6° AZ BULUTLU

GÜNCEL 18.01.2018 12:49

Veli-Der'den yarı yıl değerlendirmesi: Çocuklar örgütlü bir kötülükle karşı karşıya

Veli-Der'den yarı yıl değerlendirmesi: Çocuklar örgütlü bir kötülükle karşı karşıya

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), 17-18 Eğitim ve Öğretim yılı değerlendirdiği yazılı bir basın açıklaması yayımladı. Dernek, öğretim yılının yarısında eğitimde yaşanan skandalları değerlendirdiği açıklamasında, 'çocukların örgütlü bir kötülükle karşı karşıya olduğunu' vurguladı ve çağrı yaptı: "Sadece kendi çocuklarımızdan değil, bu ülkede yaşayan ayrımsız tüm çocuklardan sorumluyuz. Bu sebeple herkesi çocuklarımızın çıkaramadığı ses olmaya çağırıyoruz."

Veli-Der'in açıklamasının tam metni şöyle:

17-18 Eğitim ve Öğretim yılının yarısını geride bıraktık. Tartışmalarla başlayan eğitim öğretim yılı yine tartışmalarla sömestir tatiline giriyor.

Biz çocuklarımız daha iyi bir eğitim alsın diye çalışmak için kurulmuş bir derneğiz. Kurulduğumuz günden beri eğitim sorunları ile ilgileniyoruz. Bu senenin başında şubelerimizle yaptığımız toplantıda ne tür sorunlar yaşayacağımızı ön görerek plan yapmıştık.

Neydi bunlar;

  • Müfredat değişikliği,
  • Dini vakıf ve derneklerle yapılan protokoller,
  • Özel okullara verilen teşvikler, devlet okullarının ihmali,
  • Kurum açma kapama ve ad değiştirme yönetmeliği ile okulların imam hatip okuluna dönüştürülmesi,
  • Seçmeli din derslerinin aile ve öğrencilere dayatılması, seçime zorlanması,
  • Okul kayıt paraları,
  • Servis ve ulaşım sorunları,
  • Okul kitapları ve okuma için önerilen kitaplarda ki sorunlar.

En genel anlamda da laik ve bilimsel, eşit ve ücretsiz eğitim mücadelesi yürüteceğimizi biliyorduk.

Evet bu konularda çok yoğun tartışmalar ve mücadeleler yaşandı. Ancak geldiğimiz noktada; Pendik’te bir kız öğrencinin öldürülmesi, Kartal’da zorla cuma namazına gönderilen bir öğrencinin ders saatinde trafik kazasında ölmesi, İzmir’de bir öğretmenin öğrencileri tarafından öldürülmesi okullarda bırakın sağlıklı eğitim ortamını, can güvenliğinin bile olmadığını göler önüne serdi.

Bir taraftan eğitimin gericileştirilmesi, bir taraftan eğitim ortamının güvensizliğini konuşurken ardarda gelen çocuk istismarı haberleri, okulda yaşanan şiddet, çocukların evlendirilmesi konusunda verilen fetvalar, en son Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 115 çocuğun gebeliğinin örtbas edildiğinin açığa çıkması ile çocuklarımızın beden ve ruh sağlığının korunması ilk gündemimiz oldu.

Hatırlayacağınız gibi Karaman’da yaşanan çocuk istismarı olayında dönemin bakanı “bir kereden bir şey olmaz” demişti. Bu söze gelen tepkiler üzerine olayın “münferit” olduğunu belirtmek için söylediğini ifade etmişti.

Artık çok açık bir şekilde anlaşıldı ki bu durum münferit bir olay değil. Çocuklarımız örgütlü bir kötülükle karşı karşıya.

Yasalara göre 18 yaşına kadar tüm çocukları korumakla görevli olan devletin kurumları görevini yerine getirmiyorsa, toplum kendi geleceğine ve çocuklarına sahip çıkmalı.

Buradan tüm duyarlı kesimlere sesleniyoruz; sadece kendi çocuklarımızdan değil, bu ülkede yaşayan ayrımsız tüm çocuklardan sorumluyuz. Bu sebeple herkesi çocuklarımızın çıkaramadığı ses olmaya çağırıyoruz.