birgün

0° KAR YAĞIŞLI

EĞİTİM 26.07.2021 14:55

Veli-der’den ‘yüz yüze eğitim’ kampanyası

Veli-der, gerekli önlemlerin alındıktan sonra bir an önce okulların yüz yüze eğitime geçmesi gerektiğini belirterek “Yüz yüze eğitim başlasın” kampanyası başlattı. Veli-Der Başkanı Yılmaz, “Kayıp nesil istemiyoruz” dedi.

Veli-der’den ‘yüz yüze eğitim’ kampanyası

Haber Merkezi

Öğrenci Veli Derneği (Veli-der) Başkanı Ömer Yılmaz, yüz yüze eğitimin bir an önce başlamasına dair açıklamalarda bulundu. Vakaların iki basamaklı sayılara çıkmasıyla birlikte herkesin aklında soru işaretleri oluşturan okulların açılıp açılmayacağı konusu muallaktayken, Yılmaz “Kaybedecek bir günümüz dahi yok” dedi.

“EŞİTSİZLİKLER DAHA DA DERİNLEŞİYOR”

“Yüz yüze eğitimin başlamadığı, başlatılsa dahi alınmayan önlemler nedeniyle sürdürülemediği her gün çocuklarımızın hem akademik hem de sosyal, psikolojik gelişimleri açısından kayıpları daha da artıyor, eşitsizlikler daha da derinleşiyor” diyen Yılmaz, her geçen gün artan vaka sayıları ve aşılama hızının yavaşlamasının tedirginlik yarattığını kaydetti.

Yüz yüze eğitim için gerekli tedbirler alınarak çocukların okula kavuşturulması gerektiğinin altını çizen Veli-der Başkanı Yılmaz, “Eğitimden birinci derecede sorumlu olan ve kamu adına bütün planlamaları yapmaktan, tüm gereksinimleri karşılamaktan sorumlu olan MEB ve Milli Eğitim Bakanı ise yüz yüze eğitim için yalnızca niyet, temenni ifade etmektedir. MEB’ in ve Milli Eğitim Bakanı’nın sorumluluğu niyet, temenni ifade etmek değil, okulların açılması ile ilgili gerekli tüm önlemlerin alındığı bilgisini kamuoyu ile paylaşmak ve yüz yüze eğitimin 6 Eylül’ de başlatılması için gerekli kararlılığı göstermektir. MEB eğitim ile ilgili kararlarda, yüz yüze eğitimde toplumsal uzlaşıyı esas almak zorundadır. Okul okul yaşanılan sorunların, gereksinimlerin gerçek bilgisine sahip olan eğitimciler ve biz velileriz. Eğitimle ilgili atılacak adımlarda, yüz yüze eğitimde biz velilerin, bilim insanlarının, eğitim emekçilerinin söz ve karar süreci esas alınmalıdır” şeklinde konuştu.

“HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ”

Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında salgının ilk yılında okulların en uzun süre kapalı kaldığı ikinci ülke olduğuna dikkat çeken Yılmaz, sözlerini şöyle noktaladı:

“Artık bir günü dahi kaybetmeye tahammülümüzün kalmadığı noktadayız. Kamusal eğitim ayrıcalık değil haktır ve aslolan çocuklarımızın üstün yararıdır. Bugünden itibaren Veli Der olarak ‘Yüz yüze eğitim başlasın’ kampanyası başlatıyoruz. Yüz yüze eğitim için Öğrenci Veli Derneği olarak gün gün sürecin takipçisiyiz. Hiçbir veli, hiçbir çocuğumuz kendini yalnız hissetmesin. Kayıp nesil istemiyoruz. Hayat okulda, derste, yüz yüze eğitimde… Eğitim gelecektir, haktır ve “uzaktan” olmaz. Geleceğimiz için, yüz yüze eğitim için gün sayıyoruz ve yüz yüze eğitimin başlaması ve sürdürülebilmesi için Veli Der olarak tüm demokratik haklarımızı kullanacağız.”