birgün

22° AÇIK

Veli-der: Eğitim hakkı satılığa çıkarıldı

EĞİTİM 20.11.2021 14:56
Veli-der: Eğitim hakkı satılığa çıkarıldı
Abone Ol google-news

Öğrenci Veli Derneği (Veli-der) Resmi Gazete’de yayımlanan özel okul teşviklerine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, bu şekilde eğitim hakkının satılığa çıkarıldığı ifade edildi.

Bugünün Dünya Çocuk Hakları olduğu ifade edilen Veli-der açıklamasında şunlar denildi:

“20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde özel okullara, özel meslek liselerine kaynak aktarımı haberi ile güne uyandık.

En az 2 milyon çocuğun ‘çocuk işçi’ olarak çalıştırıldığı, son 20 yılda en az 787 çocuğun çalıştırılırken yaşamını kaybettiği, salgının ilk yılında en az 6 milyon çocuğun eğitime hiç erişemediği, en az 675 bin öğrencinin örgün eğitim dışına çıktığı, salgında alınmayan önlemler nedeniyle çocuklarımızın, eğitim emekçilerinin covid-19 nedeniyle yaşamını kaybettiği, yüzlerce sınıfın karantinaya alındığı bir gerçeklikte kamusal eğitim hakkı için, salgında alınması gereken önlemler için ayrılmayan kaynakların bir kez daha özel okul sahipleri için kullanılacağı Resmi Gazete’ de yayınlandı.

Kamusal eğitim hakkına sahip çıkmak ortak geleceğimize sahip çıkmaktır. Kamu kaynakları, bütçe biz velilere, çocuklarımıza, eğitim emekçilerine aittir. Bize ait kaynakların özel okul sahiplerine aktarılmasını kabul etmeyeceğiz. Karar alıcılar tüm çocuklarımızın kamusal eğitim hakkından sorumludur.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol