birgün

7° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 05.09.2019 21:59

Veliler akademik ve kamusal eğitim mücadelesini kazandı: Bolu’ya yeni Anadolu lisesi

Bolu’da çocukları herhangi bir liseye yerleşemeyen velilerin talepleri karşılık buldu. İmam hatip dayatmasına karşı direnen velilerin mücadelesi sonucunda şehre yeni bir Anadolu lisesi kazandırıldı

Veliler akademik ve kamusal eğitim mücadelesini kazandı: Bolu’ya yeni Anadolu lisesi

MUSTAFA KÖMÜŞ

Bolu’da Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonrası herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrencilerin velileri kazandı. Çocuklarını Anadolu lisesine yerleştirmek isteyen ilde kontenjan bulunmaması sebebiyle uzun bir mücadele yürüttü. Velilerin mücadelesi sonucunda Akşemseddin Hafız İmam Hatip Ortaokulu binasına yeni bir Anadolu lisesi açıldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılında okul içinde 5 şube açılacak. Turgut Özal Anadolu Lisesi adı verilen okulla ilgili yapılan mücadeleyi ve kararı Bolu Eğitim Sen Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici ile velilerden İsmet Erdem BirGün’e değerlendirdi.

Gezici şunları söyledi: Bizim LGS’nin ilk yerleştirmelerinde 407 çocuğumuz açıkta kaldı. Bu çocukların tamamı Anadolu lisesine yerleşmek istiyordu. Anadolu lisesi kontenjanları birinci yerleştirmede doldu, meslek liselerinin ve imam hatip liselerinin kontenjanları boş kaldı. Dolayısıyla ikinci ve üçüncü tercih döneminde öğrenciler kontenjanı olmamasına rağmen tercihlerini değiştirmediler. Anadolu lisesi tercih etmeye devam ettiler. Bu süreçte açıkta kalan öğrencilerin velileriyle birlikte yöntem belirledik. Üçüncü yerleşme 300 öğrencimiz açıkta kaldı.”

DAYANIŞMA İLE ELDE ETTİK

Üçüncü yerleştirme sonucunda velilerin il tercih komisyonuna 29 dilekçe verdiğini aktaran Gezici şu ifadeleri kullandı: “Dilekçelerimizi verdik bütün veliler de cumaya kadar bunun sonucunu bildirmek zorundasınız diyerek milli eğitime gittiler. Milli eğitim müdürümüz de dilekçeyi onayladığını belirtti. Akşemsettin Hafızlık İlkokulu’nu Anadolu lisesine dönüştüreceklerini söyledi. Bugün (dün) sabah itibariyle bu karara bakanlık onayının geldiğini öğrendik. 2 yıldır bu sınav sistemi uygulanıyor her yıl 450-500 çocuk aynı mağduriyeti yaşadı. Önümüzdeki yıl için yeni bir Anadolu lisesi kazandırmış olduk. 16 derslik bir okulmuş burası bu sene 5 şubesini dolduracağız. Bu kazanım önümüzdeki yılın da ciddi bir kazanımıdır. Çocuklarımızın geleceğine eğitim hakkına sahip çıkan bütün velilerimizi yürekten kutluyorum. Mücadele ve dayanışma ile bu kazanımı elde ettik.”

SEVİNÇLİYİZ

Velilerden İsmet Erdem ise karardan sevinç duyduklarını ifade etti. Erdem “Tabii ki sevinçliyiz. Çok mutluyuz hem çocuklarımız için hem de kendimiz için” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız